Polskie Radio
Section05

Morze Bałtyckie

Zgoda na limity na Bałtyku w 2025, mniejsza cięcia dla polskich rybaków

Polscy rybacy będą mogli łowić więcej w przyszłym roku na Morzu Bałtyckim niż chciała tego Komisja Europejska. Wprawdzie limity połowowe zostały zmniejszone, ale cięcia są mniejsze niż przewidywała propozycja Brukseli. Porozumienie osiągnęli ministrowie do spraw rybołówstwa unijnych krajów na prowadzonych od wczoraj negocjacjach w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rybołówstwo Bałtyk Komisja Europejska gospodarka polska

Manewry przy polskiej granicy. Fejkowe prężenie muskułów

Niedawno zakończyły się manewry rosyjskiej marynarki wojennej Ocean 2024. Według słów Władimir Putina, miały być "największe w najnowszej historii Rosji". Jednak płk. Ants Kivisleg, szef estońskiego wywiadu wojskowego, stwierdził w piątek, że ich skala wydaje się znacznie mniejsza niż zapowiadano. Zwłaszcza na Bałtyku, w pobliżu granic Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia Rosja ćwiczenia wojskowe Władimir Putin Europa

Starcie wywiadów nad Estonią. Problemy z dronem USA

Lot amerykańskiego drona rozpoznawczego w estońskiej przestrzeni powietrznej został zakłócony - ustalili estońscy dziennikarze. Najpewniej sprawcami są Rosjanie. Chodzi o potężnego bezzałogowca wielkości samolotu, "oczy i uszy" amerykańskiego rozpoznania. RQ-4 Black Hawk jest w stanie zbierać dane w niemal każdym miejscu na świecie, bez konieczności lądowania na obszarze objętym konfliktem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Rosja Estonia

Bałtyk się ogrzewa. Czy możemy przeciwdziałać zmianom?

Podnoszenie poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów. O konsekwencjach wzrostu temperatury wód Bałtyku opowiadał w "Eurece" dr Artur Skowronek z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki ekologia ekosystem zmiany klimatyczne Ocean Atlantycki woda infografika NAUKA