Polskie Radio
Section05

NKWD

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA IPN ZSRR UB SB milicja Tadeusz Płużański

75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Pieśniewski Jan Rzepecki Michał Migała Instytut Pamięci Narodowej Lech Kaczyński

"Towarzystwo Niepokornych". 75. rocznica Obławy Augustowskiej

- Wszyscy w Europie cieszyli się wolnością, my także. Niestety decyzją Stalina opracowany został plan agresji na Puszczę Augustowską, by wyłowić wszystkich żołnierzy AK. 12 lipca 1945 r. armia frontu białoruskiego wkroczyła na tereny sokólskie, augustowskie i suwalskie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa obława augustowska Suwalszczyzna ludobójstwo

"Największą tajemnicą miejsce mordu i pochówku ofiar". Wasilewski o obławie augustowskiej

- Nadal jest to temat nierozpoznany, nie ma możliwości uzyskania pomocy ze strony państw, które mogłyby to rozstrzygnąć w sposób definitywny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wasilewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem audycji była obława augustowska z 1945 roku, a w szczególności to, że wciąż nie jest znane miejsce mordu i pochówku ofiar.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska historia Polski Augustów Bolesław Bierut

Tatarzy krymscy oddają hołd ofiarom stalinowskich deportacji

Nadejdzie dzień, gdy Ukraińcy i Tatarzy krymscy, którzy żyli na Krymie przed rosyjską aneksją półwyspu w 2014 roku, będą mogli wrócić do swoich domów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w 76. rocznicę stalinowskiej deportacji Tatarów z Krymu. Tatarzy, których deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą, powrócili tam dopiero w połowie lat 80. i po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości stali się jej obywatelami.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy Rosja Ukraina deportacje II wojna światowa

Stanisław Żaryn: Rosja wykorzystuje historię, by usprawiedliwiać swój dzisiejszy imperializm

- Przekaz przygotowany przez Kreml przy okazji świętowania rocznicy zakończenia II wojny światowej powtarza znane z wcześniejszych działań tezy Moskwy, wymierzone m.in. w Polskę i manipulujące prawdą o II wojnie światowej. Rosyjska polityka historyczna jest poddana dyktatowi strategicznych interesów Kremla i stanowi jeden z elementów wrogiej aktywności Rosji wobec Zachodu – powiedział dyrektor departamentu bezpieczeństwa narodowego kancelarii premiera Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja komunizm Zbrodnia Katyńska