Polskie Radio
Section05

OZE

Małe szanse na realizację celów polityki klimatycznej UE do roku 2030. Tak wynika z analiz WindEurope

W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w morskiej i lądowej  energetyce wiatrowej - uważa największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Ale podkreśla, że tempo rozwoju OZE w UE jest zbyt małe, aby osiągnąć cele planowanej na rok 2030 "zielonej transformacji energetycznej". 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 elektrownie wiatrowe

Minister funduszy: rozmawiamy z KE o polityce spójności i implementacji KPO

Rozmawiamy z Komisją Europejską o polityce spójności i o implementacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz POLSKA rolnictwo przemysł produkcja Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne dług publiczny

Orlen chce wdrożyć wirtualną elektrownię do koordynacji źródeł wytwórczych

W pierwszym kwartale 2024 roku wyłoniony ma zostać dostawca koncepcji wirtualnej elektrowni (Virtual Power Plant, VPP), a pierwsze prace wdrożeniowe planowane są na 2025 rok - poinformowała Grupa Orlen. Wirtualna elektrownia pozwoli na koordynację źródeł wytwórczych płockiego koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen energia elektryczna energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne inwestycje inwestycje w IT

Orlen ma nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju

Orlen przedstawił nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030. Dokument odpowiada na najważniejsze współczesne wyzwania rynkowe i regulacyjne, związane przede wszystkim ze zmianą klimatu, ochroną bioróżnorodności, relacjami społecznymi oraz sytuacją geopolityczną i gospodarczą. Realizacja założeń Strategii ma wzmocnić konkurencyjność Grupy i umożliwić jej długofalową budowę wartości.
Zobacz więcej na temat:  Orlen klimat csr środowisko

"Pozostanie przy węglu to dwukrotny wzrost cen energii". Nowy raport PIE

Odejście od paliw kopalnych w energetyce staje się koniecznością zarówno z przyczyn środowiskowych, jak i ekonomicznych. Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE. Kontynuacja obecnego tempa transformacji energetycznej z budową wielkoskalowej energetyki jądrowej będzie natomiast oznaczać wzrost kosztów energii o 58 proc. - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel energia atomowa

ART. SPONSOROWANY Grupa Enea dynamicznie rozwija sektor OZE

Grupa Enea aktywnie uczestniczy w procesie transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego, konsekwentnie realizując projekty, których celem jest zeroemisyjność. Dzięki ostatnim inwestycjom dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Grupy w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł OZE. Zielona energia pochodzi zarówno z fotowoltaiki, jak i z wiatru, a Grupa realizuje kolejne projekty, poszukując możliwości rozbudowy swojego potencjału wytwarzania czystej energii.   
Zobacz więcej na temat:  Enea GOSPODARKA