Polskie Radio
Section05

Pałac Saski

Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny

Spółka Pałac Saski i uczelnie artystyczne podpisały listy intencyjne o współpracy w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA rzeźba Akademia Sztuk Pięknych

Odkryj Pałac Saski. Wyjątkowy projekt internetowy Polskiego Radia

Wyrusz w multimedialną, interaktywną podróż przez dzieje utraconych skarbów Warszawy dzięki nowoczesnej narracyjnej stronie internetowej odkryjpalacsaski.pl. Setki ilustracji, dziesiątki ciekawostek, animacji i infografik oraz łamigłówki, których rozwiązanie daje dostęp do treści premium – to wszystko czeka na odwiedzających edukacyjną platformę przygotowaną przez Polskie Radio i Spółkę Celową Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA

Kto odbuduje Pałac Saski? O wyborze finalnej koncepcji zdecyduje konkurs

Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zorganizuje konkurs, w którym zostanie wybrana koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego. Dziś przedstawiciele Spółki Pałac Saski oraz SARP podpisali umowę w tej sprawie. Razem z Pałacem Saskim odbudowany będzie także Pałac Brühla oraz kamienice przy ulicy Królewskiej. Odbudowa będzie musiała spełniać m.in. kryteria narzucone przez konserwatora zabytków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grób Nieznanego Żołnierza

Pałac Saski – jego odbudowa to część polskiej tożsamości

Pałac Saski kontra Pałac Kultury? Trudno uwierzyć, że taka dyskusja mogłaby się toczyć. A jednak... Te same środowiska, które kontestują odbudowę Pałacu Saskiego, jednocześnie głośno protestowały przeciwko jakimkolwiek rozwiązaniom dotyczącym gmaszyska będącego symbolem sowieckiej dominacji. Dlaczego? Mówiliśmy o tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Jan Dziedziczak Wojciech Fałkowski Trójka Warszawa

Sellin: Pałac Saski był ważnym elementem historii Polski i dlatego powinien zostać odbudowany

- Plac Piłsudskiego jest rozkopany dlatego, że odkopaliśmy piękne fundamenty Pałacu Saskiego, sięgające aż po XVII w. Chcemy część tych reliktów, fundamentów zachować, pokazać przyszłym pokoleniom - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa II Rzeczpospolita historia Polski HISTORIA POLSKA Jarosław Sellin

Sławomir Kuliński o Pałacu Saskim: przed II wojną światową był centralnym punktem Warszawy

- Pałac Saski przed wybuchem II wojny światowej był centralnym punktem Warszawy. To on pojawiał się na wszystkich pocztówkach, to on stanowił najważniejsze miejsce tego miasta. Tam odbywały się wszelkie uroczystości państwowe i to miejsce miało niesamowity splendor - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa społeczeństwo odbudowa Polskie Radio 24 HISTORIA Święto Niepodległości

ABC Pałacu Saskiego, czyli o nowym życiu odbudowanych zabytków

Dzięki odbudowie i remontom zabytki mogą otrzymać nowe życie. Obiekty te często stanowią też przykład kultury architektonicznej danego kraju. Takimi zabytkami są chociażby Zamek Królewski bądź Pałac Saski, który zostanie odbudowany w najbliższych latach. O jego historii, i o nowym życiu zabytków, porozmawialiśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zabytki architektura Warszawa historia Polski

To, co zostało po Pałacu Saskim [POSŁUCHAJ]

– Na placu Piłsudskiego w Warszawie znajduje się wystawa "Okruchy przeszłości", prezentująca informacje i artefakty wykopane podczas prac archeologicznych 2006-2008. Dzięki, którym możemy zobaczyć, co ciekawego znajdowało się pod Pałacem Saskim – opowiada rozmówca Joanny Bogusławskiej. Na wystawie prezentowane są także wielkoformatowe zdjęcia przedwojennych okolic pałacu i rzeźby, ukazujące, jak po odbudowie będą wyglądały fragmenty budowli. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska II wojna światowa historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne

"Wszystkie zamówienia realizowane zgodnie z prawem". Prezes Spółki Pałac Saski odpowiada posłom KO

Prezes zarządu Spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski napisał w specjalnym oświadczeniu, że "wszystkie zamówienia Spółki Pałac Saski Sp. z o. o. realizowane są zgodnie z obowiązującym prawem i w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych". W ten sposób odniósł się do zarzutów posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby, którzy zorganizowali  konferencję w Sejmie w związku z kontrolą poselską, prowadzoną przez nich w Spółce Pałac Saski odbudowującej całą zachodnią pierzeję placu Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa społeczeństwo

Wicepremier Gliński o wystawie "Okruchy przeszłości": badania pod dawnym Pałacem Saskim są kontynuowane

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas wernisażu ekspozycji na Pl. Piłsudskiego w Warszawie powiedział, że wystawa "Okruchy przeszłości" "dotyczy znalezisk archeologicznych, które zostały odkryte przed laty, gdy były przeprowadzane pierwsze badania pod dawnym Pałacem Saskim". - W tej chwili badania są kontynuowane - dodał.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa II Rzeczpospolita historia Polski HISTORIA zbrodnie wojenne POLSKA Piotr Gliński