Polskie Radio
Section05

Patryk Michalski

Fotoradary na ścieżkach rowerowych. Gajadhur: UE poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym

- Unia Europejska mówi stanowcze "nie" piratom drogowym i rowerowym. Chcąc poprawić bezpieczeństwo, od 1 lipca 2023 roku na ścieżkach rowerowych UE będą montowane fotoradary - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 
Zobacz więcej na temat:  Główny Inspektorat Transportu Drogowego Alvin Gajadhur bezpieczeństwo na drodze rower ścieżka rowerowa Unia Europejska

Czesław Lang: Polskie Radio towarzyszyło wyścigom kolarskim od samego początku

Polskie Radio uzyskało wyłączne prawo do tytułu radiowego patrona Tour de Pologne. Porozumienie w tej sprawie podpisano w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. - Postanowiliśmy wspólnie z zarządem Polskiego Radia, ze wszystkimi dyrektorami anten, żeby Tour de Pologne wrócił na antenę Polskiego Radia i żebyśmy byli partnerami - mówił w radiowej Jedynce Czesław Lang, prezes Lang Team, organizator Tour de Pologne UCI World Tour. 
Zobacz więcej na temat:  Tour de Pologne Kolarstwo Czesław Lang Orlen Wyścig Narodów 2023

"To nasze światowe marki". Ekspert o polskich grach wideo i ich popularności

Branża gier wideo coraz mocniej rozwija się w naszym kraju, a polskie produkcje odnoszą spore sukcesy na całym świecie. - Gry to obecnie naprawdę dzieła sztuki. Dlatego nie zapominamy o nich w szkołach i dodajemy je nawet do podstawy programowej, np. do języka polskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech.
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe gry wideo

Narodowy Marsz Papieski przejdzie ulicami trzech miast

2 kwietnia w Warszawie, Krakowie i Szczecinie odbędzie się Narodowy Marsz Papieski. - Jest to inicjatywa stricte społeczna, nie mamy ani sponsorów, ani patronów, ani żadnych struktur czy instytucji. Absolutnie odżegnujemy się od polityki i żadnych emblematów politycznych nie przyjmiemy i nie chcemy - zapewnia inicjatorka wydarzenia, historyczka i publicystka Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła

Wsparcie na wycieczki szkolne. Jak uzyskać dofinansowanie z ministerstwa?

- Wycieczki to dobry sposób na poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego Polski, ale też na promowanie edukacji patriotycznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Trawińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mirosławiu. Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchamia kolejną edycję programu związanego z dofinansowywaniem wycieczek szkolnych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła turystyka wycieczka Ministerstwo Edukacji i Nauki

Fundusze Europejskie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Bezpieczne trasy szybkiego ruchu, ale i drogi lokalne. Takie inwestycje są możliwe dzięki programowi "Infrastruktura i środowisko na lata 2014-2020". - Jednym z naszych priorytetów jest domknięcie najważniejszych ciągów autostrad i dróg ekspresowych, a także obwodnic - mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Karolina Rożej innowacje Grzegorz Puda bezpieczeństwo

"Wierność, wolność, honor i niepodległość". 81 lat temu powstała Armia Krajowa

81 lat temu doszło do przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, będącą największą podziemną armią w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. - Polska niepodległa musi znać swoją historię, bo bez tego ta niepodległość nie będzie trwała - mówił płk Leonard Kapiszewski, żołnierz AK i weteran walk o wolną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Jan Józef Kasprzyk UdSKiOR Aneta Pawłowska-Krać Leonard Kapiszewski Teresa Stanek Armia Krajowa

Nowa edycja "Maluch plus". Ponad 1 mld euro ze środków europejskich

Nowe żłobki i kluby dziecięce, ale również renowacje i unowocześnianie tych już istniejących. To główne zadania programu "Maluch plus", który w tej edycji finansowany jest m.in. z funduszy europejskich. Wszystko po to, żeby jak najwięcej dzieci miało dobrą opiekę, kiedy ich rodzice są w pracy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klaudia Porębska Grzegorz Puda Maluch plus Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg

Muzeum Dzieci Polskich z własną siedzibą w Łodzi

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu kupiło nieruchomości, w których będzie się mieściła stała siedziba placówki. Dwie z nich znajdują się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. W latach 1942-1945 Niemcy więzili tam i zmuszali do niewolniczej pracy około trzech tysięcy dzieci.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Witold Banach Łódź hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Piotr Gliński Mikołaj Pawlak