Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Jerzy Jarniewicz: Leszek Engelking był znakomitym tłumaczem i znawcą literatury

- Dla mnie Leszek Engelking to przede wszystkim przyjaciel, znaliśmy się 35 lat. Był jednym z najznakomitszych tłumaczy, przekładał z wielkim szacunkiem do tekstu i autora. Charakterystyczny dla niego humor i dowcip doskonale widać w jego własnej twórczości - mówił w Dwójce Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki i przyjaciel zmarłego w sobotę tłumacza i znawcy literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarniewicz poezja tłumacz literatura Dwójka

"Wciąż patrzymy na świat oczami Mirona Białoszewskiego"

- Poznałam go na studiach, w ponurym okresie po Marcu '68, i nagle znalazłam się jakby w innym świecie; świecie swobody, wolności, zabawy, towarzystwa, bo pierwszy raz w życiu znalazłam jakąś swoją paczkę. No i w obecności wspaniałego człowieka, o którym można nieskończenie opowiadać - mówiła w Dwójce Anna Sobolewska, prezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Miron Białoszewski Roch Siciński Tadeusz Sobolewski Mateusz Pospieszalski literatura poezja KULTURA

Alicja Rosé oddaje głos ukraińskim poetom

- Czuję, że w Polsce wyrosłam w cieniu historii i po raz pierwszy eskalacja wojny wypchnęła mnie do teraźniejszości. Po raz pierwszy nie żyję w historii, żyję w teraźniejszości. Zastanawiałam się, co mogę zrobić - mówiła w Dwójce Alicja Rosé, poetka, tłumaczka i ilustratorka, która w ostatnim czasie wydała tom wierszy "morze nocą jest mięśniem serca".
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie

"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów

- Witkiewicz bardzo podkreślał fakt, że wcale tym ojcem nie chciałby dla swojego dorosłego syna być. Lepiej się czuł w relacji przyjacielsko-koleżeńskiej, ale ona wcale mu nie wychodziła, ponieważ jednak był ojcem i to - można zaryzykować powiedzenie - dosyć przemocowym - mówiła w Dwójce autorka obszernej biografii Stanisława Witkiewicza Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Witkiewicz Dwójka biografia

Wojciech Malajkat: warszawska Akademia Teatralna zmierzy się z rzeczywistością

- Jako urzędnik muszę stać na straży finansów. Aby uczelnia mogła funkcjonować, to w zimne i ciemne miesiące roku musimy zamknąć szkołę. Studenci będą zdalnie pracować na zajęciach teoretycznych, a do grudniowych świąt uczyć się praktyki - mówił w Dwójce prof. Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Malajkat studenci Dwójka TEATR

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Simona Kossak Dwójka film polski FILM

14. Festiwal NNW. "Historia nie może być traktowana instrumentalnie"

- Od lat nie odnosimy sukcesu na polu kina historycznego, mimo że próbujemy zaklinać rzeczywistość. Ciągle oczekujemy tego wielkiego kina, które nie tylko opowie jakąś historię, ale też poczujemy dumę z bycia Polakami - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski kino FILM Dwójka

Stanisław Pieniak o V Festiwalu Filmowym "Świat Maklaka..."

- To był początek lat 60. Zacząłem pracę w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym. Wtedy w całej Telewizji Polskiej były 282 osoby, a wiem to z numeru mojej legitymacji. Przychodziło tam dużo bardzo rozumnych, a nawet mocno utalentowanych ludzi. Jednym z nich był Zdzisław Maklakiewicz, który miał już za sobą bardzo interesujący życiorys artystyczny - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Pieniak, szef artystyczny V Festiwalu Filmowego "Świat Maklaka i jego przyjaciół".
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Maklakiewicz kino FILM aktorzy Dwójka Stanisław Pieniak

Arkady Radosław Fiedler: za każdym razem odkrywam w Boliwii coś nowego

- Boliwia to duży kraj. Na jej terytorium z łatwością zmieściłyby się trzy Polski i jeszcze zostałoby trochę miejsca. Ludzi jest mniej - 11 mln - ale za to bardzo ciekawych, charakternych, różnych kultur. Tam się mówi 36 językami, choć tym spajającym jest język hiszpański - mówił w "Poranku Dwójki" Arkady Radosław Fiedler, autor książki "Do głębi intrygujący kraj".
Zobacz więcej na temat:  Arkady Fiedler literatura Dwójka Boliwia Ameryka Południowa

Sulamita Ślubowska: to ma być przyjemne dla mnie i słuchacza

- Chciałam szczególnie, żeby początek pierwszej części Sonaty Brahmsa przeniósł nas troszkę w jakieś przyjemne miejsce, cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Akurat w tej "Miejscówce" bardzo się skupiliśmy, żeby nie pokazywać tylko artystów grających, ale też właśnie miejsca, w których pracowaliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Sulamita Ślubowska, gospodyni najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu koncertów online.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Sulamita Ślubowska koncert skrzypce Konkurs Wieniawskiego Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina