Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Książek Piano Duo: co do repertuaru, jesteśmy dosyć zgodni

- Dobór utworów to zawsze jest jakiś kompromis między organizatorami koncertu a nami. Natomiast jeśli chodzi o to, co sami wybieramy, to chyba nigdy się o to nie spieraliśmy. Wcześniej podrzucamy sobie nawzajem nasze propozycje i raczej jesteśmy zgodni co do wyboru repertuaru - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Zahaczewska-Książek przed występem w ramach "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka MUZYKA koncert fortepian

Laureaci Konkursu Wokalnego im. Paprockiego: emocje cały czas w nas tkwią

- Trudno zebrać myśli po tak wielkim konkursie z udziałem wspaniałych jurorów, którzy nas oceniali, co było wielkim stresem. Jednak dobrze jest wystąpić przed taką publicznością i jurorami, nawiązać kontakty na przyszłość i sprawdzić, czy jest się już w stanie wyjść na scenę, pokazać się przed ludźmi - mówił w Dwójce Nazarii Kachala, jeden ze zwycięzców II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera Bogdan Paprocki

Janusz Wawrowski zagra na stradivariusie odnaleziony Koncert Różyckiego

- Śmiałbym zaryzykować stwierdzenie, że jest to najoptymistyczniejszy utwór Ludomira Różyckiego, jaki poznałem. Ten koncert w historii polskiej muzyki wypełnia lukę. Jest przejściem do epoki powojennej muzyki - mówił w Dwójce skrzypek Janusz Wawrowski, który podczas swojego występu w Filharmonii Narodowej (22.11) wykona zrekonstruowany Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego na skrzypcach z 1685 roku zbudowanych przez Antonia Stradivariego.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Ludomir Różycki Dwójka muzyka klasyczna skrzypce stradivarius MUZYKA

Kalina Jędrusik. Słynęła z charakterystycznego szeptu, choć myślała o operze

- Kalina i jej starsza siostra Zofia miały wyjątkowego ojca. Od najmłodszych lat uczył je, że mogą robić w życiu to, co zechcą, byle tylko nikogo nie skrzywdziły. Obie były rozsądne i Kalina w pewnym momencie stwierdziła, że śpiewać jako diva operowa nigdy nie będzie - mówił w Dwójce Dariusz Michalski, dziennikarz muzyczny i konsultant filmu "Bo we mnie jest seks" o Kalinie Jędrusik.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik Dariusz Michalski Beata Kwiatkowska Dwójka KULTURA aktorzy kino biografia

Anna Kalita: spektakl "Kontakthof" w pandemii jeszcze bardziej aktualny

- To świat pokazany w pewnym pastiszu, kobiety ubrane w stroje balowe, mężczyźni w garniturach, tango - wspaniałe utwory z lat 50., a z drugiej strony zwątpienie, miny pełne zgryźliwości, pokazanie znużenia, zmęczenia, znudzenia światem, który powinien być w blichtrze - mówiła w Dwójce Anna Kalita o spektaklu "Kontakthof - Sztuka Piny Bausch".
Zobacz więcej na temat:  spektakl Dwójka TEATR taniec KULTURA Lublin

"Służące w mieszczańskich domach miały być całkowicie niewidoczne"

- Nie znamy ich życiorysów. Nie znamy ich twarzy, imion i nazwisk. Często były nazywane po prostu Marysiami albo Kasiami, niezależnie od tego, jakie imię nosiły w rzeczywistości. Poruszały się oddzielnymi ciągami schodów. W poradnikach dla służących bardzo często też pisano, że powinny milczeć, nie powinny wydawać opinii na jakiekolwiek tematy - mówiła w Dwójce Zofia Rojek, kuratorka wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących".
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne wystawa Warszawa Dwójka KULTURA

Koryfeusz Muzyki Polskiej - znamy laureatów!

- Czuję się zachęcona do tego, by nie poddawać się w tworzeniu. Ta nagroda potwierdza, że są ludzie, którzy chcą słuchać tego, co robię - mówiła w Dwójce Kinga Głyk – basistka, jedna z laureatek nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wręczono je w niedzielę (14.11) najwybitniejszym przedstawicielom środowiska muzycznego za dokonania w minionym sezonie artystycznym.
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Dwójka KULTURA Kinga Głyk Aleksander Nowak Lidia Grychtołówna

Niepodległa 2021. Chopin – Norwid – Niemen

Podczas wyjątkowego koncertu usłyszeliśmy utwory z repertuaru Czesława Niemena do tekstów Cypriana Kamila Norwida, nie zabrakło również muzyki Fryderyka Chopina. Wystąpili Marcin Masecki, Kasia Moś, Tomasz Pokrzywiński, Wojciech Myrczek oraz Stanisław Soyka, a towarzyszyła im orkiestra AUKSO. Koncert transmitowaliśmy na antenie, wideo na stronie internetowej Dwójki oraz na Facebooku i kanale YouTube stacji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Czesław Niemen Fryderyk Chopin niepodległość Dwójka

Marcin Gmys: Polskie Radio Chopin przez cztery lata bardzo się zmieniło

- Pierwotnie byliśmy anteną wyłącznie powtórkową, prezentującą audycje przede wszystkim z Dwójki i Jedynki, a także archiwum Polskiego Radia. Stopniowo pojawiało się więcej premier, obecnie to całkowicie inny format. Mam nadzieję, że obecnie ta oferta jest bardziej interesująca - mówił na antenie Dwójki Marcin Gmys, dyrektor, redaktor naczelny Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  jubileusz Marcin Gmys MUZYKA

"W baroku po raz pierwszy tak ważne stały się instrumenty"

- Nasz pomysł jest częścią czegoś, co robimy już od jakiegoś czasu, to znaczy prezentowania muzyki klasycznej w kontekstach mniej oczywistych. Czy to w knajpie, właśnie tak jak to będzie w Barze Studio, czy to na otwartym powietrzu na placu Defilad, w miejscach, w których inaczej odbiera się muzykę klasyczną niż w świątyniach typu filharmonia lub teatr - mówił w "Poranku Dwójki" o cyklu koncertów "Barok, Barok, Barok" Marcin Masecki.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Masecki koncert barok Jan Sebastian Bach Dwójka MUZYKA

Piotr Barszczowski: ważne są autorytety i poszukiwania własnych mistrzów

- Jestem szczęśliwy i dumny, że reprezentuję polską sztukę. Nauczyłem się dużo czytając notatki Leonarda da Vinci, analizując prace Caravaggia, Rembrandta. Słuchałem też moich nauczycieli historii sztuki, jestem bardzo wdzięczny wszystkim, których spotkałem na drodze swojego życia - mówił na antenie Dwójki Piotr Barszczowski, artysta nagrodzony złotym medalem oraz wyróżniony nagrodą publiczności na XIII Biennale we Florencji.
Zobacz więcej na temat:  emocje Florencja Dwójka

"Leszek Kołakowski żegnał zmarłych, aby leczyć skaleczoną wspólnotę"

- Pod koniec życia Kołakowski napisał krótką książkę "Horror metaphisycus", którą uważał za swoje opus magnum. Tam zmagał się wprost z problemem nieśmiertelności duszy, choć nie pisał o Bogu. Uważał, że istnieje coś takiego jak "duch sensonośny" dający nam gwarancję, że nie przemijamy całkowicie - mówił na antenie Dwójki Zbigniew Mentzel.
Zobacz więcej na temat:  filozofia śmierć książki Leszek Kołakowski Dwójka KULTURA