Polskie Radio
Section05

Polonia

Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Sejm Litwy przyjął projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. O możliwość zapisu nazwisk w oryginalnej formie walczyli od lat m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Polacy za granicą relacje polsko-litewskie

Rynek pracy 2022. Gdzie pracować po powrocie z emigracji?

„Pracodawcy poszukują zmotywowanych pracowników, którzy wiedzą co chcą robić na danym stanowisku i dlaczego w tej konkretnie firmie. Ofert jest dużo, najwięcej w obszarze IT, ale również poszukiwani są specjaliści ze znajomością mniej popularnych języków, np. skandynawskich” - kreśli profil pracownika 2022, Aleksandra Mościcka, założycielka grupy „Powroty”, ekspert ryku pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca praca mobilna praca w it praca w życiu praca w domu rynek pracy emigracja emigracja zarobkowa rodzina na swoim firma Małgorzata Frydrych

Polskie miejsce w Szwajcarii. Z wizytą w Muzeum w Rapperswilu

Muzeum Polskie w Rapperswilu może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Rapperswil rynek pracy Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski język polski

Londyn: Polonia sceptycznie podchodzi do szczepień. "Wielu ma po prostu wątpliwości"

Polacy w Londynie są wśród grup bardziej sceptycznych wobec szczepień - mówi Polskiemu Radiu konsultant stołecznej służby zdrowia. I dodaje, że lekarze próbują docierać do mniejszości narodowych i etnicznych, wśród których obawy są większe niż w ogóle społeczeństwa. Stolica to epicentrum omikronu. W zeszłym tygodniu na Covid cierpiał co dziesiąty mieszkaniec. Wyszczepienie jest jest na jednym z najniższych poziomów w kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus sars-cov-2

Program "Poznaj Polskę" także dla dzieci spoza granic kraju. Szef MEiN zdradził więcej szczegółów

Programem "Poznaj Polskę" objęte będą dzieci na całym świecie, uczęszczające do szkół polskich prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, a także wszystkie polskie dzieci mieszkające na Litwie, Białorusi i Ukrainie - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki dzieci

"Dzień dziś wesoły!" Pod tym hasłem w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli

Radosne pochody w dniu Święta Trzech Króli, w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia odbędą się w 668 miejscowościach w Polsce, a także w innych miejscach poza granicami kraju. - Chcemy zaznaczyć radość z Bożego Narodzenia i Epifanii – mówi Piotr Giertych, pomysłodawca Orszaków oraz przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  religia Polacy za granicą

Program „Polska za granicą”. Trwa nabór na 2022 rok

Bez wkładu własnego, za to z akcentem charytatywnym. Fundacja „Because I can” zachęca kreatywnych Polaków, mieszkających poza granicami do współpracy w 2022 roku. „Polacy żyją i tworzą na emigracji. W codziennym zabieganiu, czasem pomysły i dzieła lądują w szufladzie. A to potencjał, który możemy pokazać światu” - mówi Mariola Turbiarz, inicjatorka programu „Polska za granicą”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa KULTURA język polski projektowanie dofinansowanie Małgorzata Frydrych

Polskie Boże Narodzenie w Meksyku i na Wyspach Owczych

Boże Narodzenie to rodzinne święta, wypełnione miłością, bliskością i tradycyjnymi potrawami. Kiedy więc przy wspólnym stole spotykają się rodziny różnych narodowości, tworzą własną tradycję świąteczną, stanowiącą mieszankę kultur, zwyczajów i smaków. Zaglądamy do Meksyku i na Wyspy Owcze, by wraz z mieszkającymi tam Polkami, świętować narodzenie Dzieciątka Jezus.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Meksyk Wyspy Owcze Boże Narodzenie tradycja Wigilia pierogi Karp kapusta z grzybami Małgorzata Frydrych

Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Do wzięcia udziału w akcji "Wigilijny talerz dla Andżeliki i Andrzeja" zachęca pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Jak podkreśla, wydarzenie ma być wyrazem solidarności wobec więzionych od dziewięciu miesięcy działaczy Związku Polaków na Białorusi, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, oraz prawie tysiąca osób zatrzymanych przez dyktatorski reżim Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Andżelika Borys Andrzej Poczobut Białoruś Jan Dziedziczak Związek Polaków na Białorusi