Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Odbudowane Stare Miasto ma 70 lat. Sprawdź, jak będzie świętować warszawska Starówka

W weekend 21-23 lipca, odbudowana warszawska Starówka obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji aż 30 instytucji połączyło swoje siły, by świętować oddanie do użytku pierwszych fragmentów Starego Miasta. Zaplanowanych jest dokładnie 70 różnego rodzaju wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty artystyczne i filmowe - warto wziąć w nich udział!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski Warszawa Starówka Justyna Grabarz odbudowa II wojna światowa Trójka

Droga do wolności - lekcja Powstania Warszawskiego

"Są wydarzenia i chwile, które przerastają w życiu człowieka wszystko inne" pisał Jan Nowak-Jeziorański. Pierwsze dni epopei powstańczej przepełnione są opowieściami o smaku wolności. Młodzieńczym, pełnym radości i optymizmu poczuciu szczęścia, które dawało siłę i sprawczość. Jak miało się okazać, Polacy byli zdani wyłącznie na siebie. Od wielu dekad trwają wielopokoleniowe dyskusje analizujące i oceniające sierpniowy zryw.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski

Zmarł płk Kazimierz Klimczak, najstarszy żołnierz i powstaniec warszawski [POSŁUCHAJ JEGO WSPOMNIEŃ]

W Wojsku Polskim służył od 1936 roku. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, miał 30 lat. – Przyszła łączniczka, Rysia, mówi, że mam wrócić się na Ochotę, bo tam brakuje dowódcy – wspominał w 2018 roku w Polskim Radiu. Płk Kazimierz Klimczak ps. "Szron" zmarł 14 lipca br. w wieku 109 lat.   
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa Niemcy wspomnienie wrzesień

TYLKO U NAS Zbrodnia przeciwko Warszawie nigdy nie została osądzona. Ołdakowski: postulat roszczeń wydaje się słuszny

Po Powstaniu Warszawskim wypełnił się ostateczny akt zagłady Warszawy. Miasto zostało kompletnie zburzone. W trakcie zrywu i po nim Niemcy wymordowali 150 tysięcy Polaków, z czego około 16 tysięcy było żołnierzami. – Kiedy patrzę na zdjęcia zniszczonej Warszawy, to wydaje mi się, że jest jeszcze coś do załatwienia w relacjach polsko-niemieckich – powiedział w rozmowie z Polskim Radio 24.pl Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Jan Ołdakowski Muzeum Powstania Warszawskiego II wojna światowa Niemcy reparacje wojenne

Muzyczny "Wieczór z historią". Najważniejsze historyczne rocznice i jubileusze tego lata

W ostatniej przed wakacyjną przerwą audycji "Wieczór z historią" posłuchaliśmy piosenek i ballad odnoszących się do ważnych dla historii Polski wydarzeń czerwca, lipca i sierpnia, m.in. utworu "Nie do zmiażdżenia" przypominający Poznański Czerwiec 1956 r.. "Wołyń", "Mały Powstaniec" czy "'Bij bolszewika". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rzeź Wołyńska Czerwiec 1956 Poznań Armia Krajowa piosenka Lech Makowiecki Maksymilian Maria Kolbe

Prezydent Andrzej Duda: Witold Pilecki był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie zamordowany przez komunistów został rotmistrz Witold Pilecki. - Był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda w 75. rocznicę śmierci rotmistrza.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz

Głębokie korzenie pamięci – akcja Muzeum Powstania Warszawskiego

"Korzenie pamięci" to inicjatywa, która została zainaugurowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2021 roku. Jej celem jest budowa społeczności potomków powstańców warszawskich, a namacalnym efektem działalności są sadzone w stolicy drzewa, przypominające o bohaterach z 1944 roku. W minioną sobotę (13 maja) kolejne 19 drzew pojawiło się w parku Powstańców Warszawy na Woli.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Jan Ołdakowski