Polskie Radio
Section05

Puszcza Białowieska

Muzyczno-historyczny kryminał? "Opera na trzy śmierci" Sylwii Stano

Jest rok 1946. Oczom czytelnika ukazuje się powojenna, zburzona Warszawa, w której mieszka dwudziestoparoletnia, uzdolniona wokalnie kobieta o imieniu Gustawa. Chciałaby śpiewać, ale spotykają ją trudności, jakie były udziałem większości ludzi po wojnie. I choć ostatecznie staje u progu kariery, to wokół niej zaczynają umierać ludzie. "Czy to muzyczno-historyczny kryminał?" - pyta Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Warszawa opera KULTURA

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem przyroda Małgorzata Raducha

Natalia Koryncka-Gruz: pasją Simony Kossak była walka o przyrodę

- Jej główną cechą była pasja, pasja ku dobremu. Taka pozytywna pasja, z którą podróżowała przez życie. Tą pasją była po prostu walka o przyrodę, o to, żeby człowiek zrozumiał, że nie ma przepaści pomiędzy człowiekiem a przyrodą, żeby nauczył się szanować przyrodę i zwierzęta - mówiła w radiowej Dwójce Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego o Simonie Kossak pt. "Simona".
Zobacz więcej na temat:  Simona Kossak Ewa Kitlińska Dwójka dokument film dokumentalny FILM

Jan Karpiński. Opiekun żubrów i Białowieskiego Parku Narodowego

136 lat temu urodził się w Piotrkowie Trybunalskim wybitny leśnik i etnolog Jan Jerzy Karpiński, orędownik zachowania w jak najlepszym stanie Puszczy Białowieskiej. W historii najpiękniejszego polskiego lasu zapisał się działaniami ratującymi naturalny drzewostan. Był też opiekunem zwierząt, wierząc, że są nierozerwalną częścią ekosystemu puszczy. Stąd ratunek dla żubra był jednym z głównych priorytetów Karpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  przyroda żubr

Rozmowy pokojowe w Puszczy Białowieskiej. Skwarek: Ukraina nie może zgodzić się na warunki Rosji

- Jest pytanie, czy wolne narody, wolne państwa mogą i powinny mieć jakieś swoje aspiracje, czy możni tego świata, ponad naszymi głowami - szeregowych obywateli - zadecydują za nas, do której strefy wpływów należymy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Sławomir Skwarek, odnosząc się do warunków stawianych Ukrainie przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

Plan dla Puszczy Białowieskiej. Wiceszef MKiŚ: obiekt będzie otwarty dla turystów

- Lokalna społeczność oczekuje od lat, że sprawa wokół Puszczy Białowieskiej zostanie uporządkowana. Uporządkowana w ten sposób, że obiekt będzie atrakcją turystyczną i wizerunkiem polskiej przyrody - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu środowisko POLSKA polityka turystyka regiony podlaskie Polskie Radio 24

Simona Kossak bohaterką spektaklu. "To była ekscentryczna osoba"

- Udało mi się rozmawiać z osobami, które znały Simonę Kossak i przeczytać wiele o niej. Była nieugięta, walczyła o przyrodę i zwierzęta. Sprzeciwiała się wszystkim kolegom, profesorom, zawsze stała przy sobie i to jest niezwykle imponujące - mówiła w Dwójce Agnieszka Przepiórska, pomysłodawczyni i odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Simona K. Wołająca na puszczy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka spektakl KULTURA Paweł Siwek