Polskie Radio
Section05

Radio Wolna Europa

Rok Kazimierza Wierzyńskiego. Archiwalne gawędy poety [POSŁUCHAJ]

- Gdybym miał zaczynać życie na nowo i wybierać, co mam robić na świecie, wybrałbym znowu pisanie wierszy. Oczywiście innych wierszy, lepszych, opartych na doświadczeniu, które samemu trzeba zdobyć i które trudno komuś przekazać - mówił Kazimierz Wierzyński w cyklu gawęd "Pamiętnik poetycki", prezentowanych w latach 60. XX wieku na antenie Radia Wolna Europa. Przypomnieliśmy je na antenie Dwójki w cyklu "Głosy z przeszłości".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński rocznica poezja Leopold Staff Jan Lechoń Julian Tuwim RWE Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dwójka

Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Zobacz więcej na temat:  Edward Raczyński Londyn prezydent Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski rocznica

Druga Wielka Emigracja. Od Giedroycia i Gombrowicza, do Grydzewskiego i Hemara

Była jednym z największych ruchów emigracyjnych ówczesnej Europy - polska emigracja polityczna po powstaniu listopadowym 1830-31 roku. Została nazwana Wielką Emigracją ze względu na rolę, jaką odegrała w dziejach Polaków oraz na jej liczebność. Bezpośrednio po powstaniu około 9 tysięcy, a do 1862 roku blisko 20 tysięcy osób. Po raz drugi duża grupa Polaków znalazła się poza ojczyzną z powodów politycznych po 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Jerzy Giedroyc historia Polski powstanie listopadowe Francja emigracja Jan Nowak-Jeziorański pisarze i poeci

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz RWE emigracja Monachium literatura PRL Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Jacek Kalabiński - dziennikarz totalny

- Pracowałem w redakcji publicystyczno-informacyjnej. Jacek przychodził do nas bardzo często, bo był fachowcem od Afryki. Jeśli cokolwiek gdziekolwiek było afrykańskiego, przychodził Jacek, który był wszędzie. Przepraszam, nie był w jednym kraju, w którym bardzo chciał być, w RPA - wspominał Jacka Kalabińskiego Andrzej Sowa, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jacek Kalabiński Polskie Radio dziennikarstwo dziennikarze Jakub Kukla KULTURA

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Andrzej Mietkowski Rafał Habielski historia Polski Dwójka