Polskie Radio
Section05

Rapperswil

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Jakub Domoradzki dzieła sztuki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa

"Żeromski w Rapperswilu". Wyjątkowa wystawa w kieleckim Muzeum Narodowym

Blisko 200 eksponatów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Stefana Żeromskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł: "Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu" i poświęcona jest pracy Stefana Żeromskiego w pierwszej na świecie polskiej placówce muzealnej – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kielce wystawa Stefan Żeromski muzeum

"Otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich". Historyczne przemówienie Ambasador RP w Szwajcarii

1 sierpnia, gdy Szwajcarzy obchodzili Święto Narodowe, władze Rapperswilu zaprosiły Iwonę Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, do wygłoszenia publicznego przemówienia, w ramach oficjalnych obchodów w Rapperswilu. Zaproszenie to miało ogromny wymiar historyczny. Jak pisała szwajcarska prasa: "Słowa Ambasador RP poruszyły serca i dusze uczestników uroczystości".
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia Polacy za granicą

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Rozmowy o sytuacji na Białorusi

Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było też wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie Swiatłana Cichanouska Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kresy

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Budujemy mosty i ożywiamy historię". Ważne i cenne inicjatywy Ambasador RP w Szwajcarii

Historyczny rejs statkiem z Zurychu do Rapperswilu dla całej Polonii i uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, to tylko niektóre inicjatywy Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu, z okazji Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria Polonia historia Polski Polacy za granicą

Polskie miejsce w Szwajcarii. Z wizytą w Muzeum w Rapperswilu

Muzeum Polskie w Rapperswilu może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Polonia rynek pracy Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski język polski

Polskie startupy w walce z cukrzycą. Naukowcy z AGH stworzyli rewolucyjne urządzenie

Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może nieco ulżyć chorym na cukrzycę. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie koronawirus Piłka nożna Stanisław Lem język polski NAUKA cukrzyca

Muzeum Polskie w Rapperswilu wzbogaciło się o oryginalną rolkę pianolową z nagraniem wykonywanym przez I. Paderewskiego

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii, wzbogaciło się o kolejny oryginalny zabytek, który powiększył muzealną kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim - kompozytorze i światowej sławy pianiście, pierwszym premierze Rzeczpospolitej Polskiej po I wojnie światowej. Ta pamiątka to rolka pianolowa Duo Art amerykańskiej firmy Aeolian z 1921 roku z nagraniem słynnej miniatury fortepianowej Paderewskiego - Menuetu G-dur opus 14 numer 1.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwajcaria

"Polacy mają gen solidarności". MSZ wznowił akcję #Polonia4Neigbours

Polacy na całym świecie mają w sobie „gen solidarności” – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister zaapelował do wszystkich środowisk polonijnych na świecie o wznowienie aktywności społecznej w środowiskach lokalnych i w życiu publicznym kraju zamieszkania.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Andrzej Duda Białoruś język polski Szymon Szynkowski Szwajcaria dyplomacja