Polskie Radio
Section05

Robert Grzędowski

Bez wody nie możemy żyć, ale pijemy jej za mało. Z czego to wynika?

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia – wynika z najnowszych badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze". Z innych badań wynika, że Polacy piją dwa razy mniej wody niż inni Europejczycy. Aby norma była spełniona, każdy z nas powinien wypijać dziennie 2 litry wody. Dlaczego tego nie robimy? 
Zobacz więcej na temat:  Adrianna Janiszewska Trójka woda zdrowie dieta

Jak poprawić los polskich zwierzaków? Nowa inicjatywa obywatelska

Psy trzymane na łańcuchach w przydomowych budach czy przemęczone konie ciągnące wozy z turystami w kierunku Morskiego Oka – to tylko niektóre przykłady łamania praw zwierząt, z jakimi stykamy się w Polsce. Zapobiec takim praktykom ma wniosek inicjatywy obywatelskiej, który trafia do Sejmu 22 maja, w Ogólnopolskim Dniu Praw Zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  VIVA! Akcja dla zwierząt ochrona zwierząt prawa zwierząt Trójka Anna Zielińska

Media społecznościowe a środowisko. Czy korzystanie z internetu ma wpływ na przyrodę?

Do tego, że za korzystanie z mediów społecznościowych płacimy, oglądając reklamy, już się przyzwyczailiśmy. Dodatkowym kosztem jest jednak energia elektryczna i emisja dwutlenku węgla, jakie wiążą się z zapisywaniem treści na serwerach. Każde nasze zapytanie w wyszukiwarce, każde zdjęcie przesłane w komunikatorze wyzwala gigantyczny ruch na całym świecie i mocno wpływa na środowisko.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Majchrzak Trójka internet ekologia środowisko przyroda technologie media społecznościowe

Mieszkania na wynajem w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynku?

Przed nami gorączka poszukiwań studenckich mieszkań. Lada moment maturzyści dowiedzą się, gdzie mają szanse studiować. Z kolei część z tych, którzy już posiadają indeks, zechce pewnie w ciągu wakacji zmienić lokum. Na przeniesienie się do nowych czterech kątów mogą zdecydować się również ci, którzy studia mają za sobą. Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się o spadku popytu nawet o połowę i o niższych o kilkanaście procent cenach. Jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Masztalerz mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania nieruchomości wynajem mieszkań

Radary dźwiękowe - sposób na walkę ze zbyt głośnymi pojazdami?

Wysokie temperatury zachęcają do otwierania okien w mieszkaniu. Problemem są jednak zbyt głośne pojazdy, które zdenerwują niejedną osobę. Rozwiązaniem problemu mogą być radary dźwiękowe. Już teraz jednak na wyposażeniu policji są sonometry; pozwalają one zmierzyć, czy pojazd nie przekracza normy hałasu. Czy dodatkowe automaty są więc potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Trójka motoryzacja samochody kierowcy pojazdy

Coraz mniej etatów na rynku pracy? Ekspert HR w Trójce: zmiany są nieuniknione

Raporty wskazują, że obecnie mamy najwięcej etatów w historii. Eksperci ostrzegają jednak, że rynek pracy czekają zmiany. Etatów ma być mniej, na co wpłyną m.in. innowacje technologiczne. Nie dotyczy to jedynie Polski. - Światowe Forum Ekonomiczne pisało w jednym ze swoich raportów, że będzie globalny spadek liczby etatów o 2 procent - tłumaczy Bartosz Rompała z firmy świadczących usługi z zakresu HR. Czy mamy jednak powody do obaw?
Zobacz więcej na temat:  Trójka rynek pracy praca etat zmiana pracy

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Aneta Korycińska adhd zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia

W Polsce przybywa osób z alergią - zauważyła alergolożka Kaja Pulik. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśniła, że coraz więcej jest osób zarówno z alergicznym nieżytem nosa, jak i z astmą. Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka alergia alergeny astma Katar wiosna kwiaty drzewa lekarz alergie u dzieci

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje niebo astronomia kosmos

Koniec z zaglądaniem w okna sąsiadom? Prawo budowlane ma być bardziej ludzkie

Nowe przepisy w prawie budowlanym mają uregulować odległość od granicy działki do fundamentów, by unikać sytuacji, w których ludzie nie mają dostępu do światła czy też widzą sąsiadów z naprzeciwka jak na dłoni. Zwiększenie odległości między budynkami cieszy mieszkańców, ale nie wzbudza entuzjazmu deweloperów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mikołaj Kołacz budownictwo prawo deweloper prywatność

Jak uzdrowić polską służbę zdrowia? Naczelna Izba Lekarska ma na to plan

Mimo że lekarzy wciąż jest za mało, to kierunki medyczne studiuje za dużo osób. Aby usprawnić działanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce, Naczelna Izba Lekarska powołała specjalny zespół, który ma zająć się wypracowaniem zmian w systemie ochrony zdrowia. Pierwsze efekty pacjenci i lekarze mają poczuć już za kilka miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia Naczelna Izba Lekarska zdrowie lekarz Trójka

Propaganda a media społecznościowe. "Świadomość polityczna jest dosyć niska"

W mediach społecznościowych na popularności zyskuje piosenka propagandowa Korei Północnej. Użytkownikom nie przeszkadza jej treść; ważne, że wpada w ucho i nadaje się do wykorzystania w filmikach. Wraz z fenomenem piosenki pojawia się jednak pytanie: czy w social mediach powinny być ostrzeżenia przed tego typu treściami? A może powinniśmy uświadamiać młodych i zachęcać do poznawania historii? Nie brakuje też głosów, że to po prostu przejaw specyficznego poczucia humoru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Masztalerz media społecznościowe propaganda Korea Północna internet