Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Rzeźby, które krzyczą

Wstrząsające świadectwo XX wiecznej historii i onieśmielający przykład XVIII wiecznego kunsztu artstycznego. Na Wawelu jeszcze do 15 wrzeźnia można oglądać wystawę „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”. Zgromadzone na niej zostały rzeźby uratowane w latach 60. z kościoła w Horodence. Obiekty pochodzą z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Sztuki Przykarpacia w Stanisławowie (Iwano- Frankiwsku). Do kunstkamery włączamy zespół obiektów wprowadzą: Joanna Pałka - historyczka sztuki, współkuratorka wystawy "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa" oraz prof. Andrzej Betlej - historyk sztuki, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  historia sztuki Ukraina rzeźba

6. edycja festiwalu "Kinomural". W tym roku tematem są "bajki robotów"

Kolejna edycja festiwalu sztuki nowych mediów "Kinomural" wraca do Wrocławia. Wrocławskie kamienice zmienią się w wielkoformatowe ekrany, na których wyświetlą się prace artystów i artystek z całego świata. O wydarzeniu opowiedział w audycji Stacja Kultura Bartek Bartos. Patronem wydarzenia jest Czwórka.
Zobacz więcej na temat:  kino Wrocław Kinomural Czwórka Bartek Bartos sztuczna inteligencja science-fiction

Jakie są najlepsze muzyczne okładki 2023 roku?

Decybele Dizajnu zajmują się tym, co w muzyce najpiękniejsze i najgłośniejsze w projektowaniu. Od 2012 roku organizują konkurs "Cover awArts" promujący artystów, designerów i twórców, których sztuka zdobi muzyczne wydawnictwa. O działalności Decybeli Dizajnu opowiedział Dominik Aziewicz w audycji "Budzikom śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska MUZYKA albumy roku Cover awArts Dominik Aziewicz Decybele Dizajnu

Michał Elwiro Andriolli. Malarz, ilustrator, powstaniec

Należał do grona najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów. Michał Elwiro Andriolli, którego 131. rocznicę śmierci dziś wspominamy, zajmował się jednak nie tylko malarstwem, zasłynął bowiem również jako waleczny patriota, uczestnik powstania styczniowego i twórca tak charakterystycznych dla okolic podwarszawskiego Otwocka "świdermajerów". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura Powstanie Styczniowe malarstwo Otwock 160. rocznica powstania styczniowego

"Diva bez lustra". Michał Znaniecki: to rozmowa o tożsamości

- To wręcz przewrotne podejście, żeby porozmawiać o naszej tożsamości, o tym, kim jesteśmy, czy jesteśmy lepiej narysowani, kiedy jesteśmy na scenie, czy kiedy jesteśmy w garderobie. My jako artyści, ale również ludzie, którzy siadają przed lustrem i zastanawiają się, kim są naprawdę, jakie są te maski, które zakładamy dla społeczeństwa, żeby się podobać, żeby być lajkowanymi, ale żeby też normalnie wyjść do pracy. Za każdym razem w coś się "ubieramy" - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Znaniecki, reżyser operowy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 opera Michał Znaniecki