Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Street art polskich miast. Jak powstaje mural?

Murale na dobre zadomowiły się na ścianach polskich miast i miasteczek. Dodają koloru i treści nieoczywistym lokalizacjom, cieszą oko mieszkańców i turystów. Ich powstanie to jednak długi, pracochłonny proces wymagający świetnych umiejętności artystycznych, współpracy, ale też obwarowany licznymi przepisami. Jak powstają murale, w Czwórce zdradza Dominik Dziedzina z poznańskiego MurAll Studio.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe mural street art Poznań sztuka uliczna

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Paweł Turski Piotr Łodej

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy Powstanie Warszawskie KULTURA fotografia Armia Krajowa II wojna światowa Warszawa zdjęcia

Ludowe piękno grobów pańskich

Dziś Wielka Sobota, czyli dzień, który upływa pod znakiem święconki. Wielu z nas będzie też dzisiaj odwiedzać Groby pańskie w kościołach. A że koniec Wielkiego Tygodnia to także koniec naszego wielkopostnego cyklu o ludowej sztuce pasyjnej "Pasja według Łukasza", to na finał etnograf historyk sztuki Łukasz Ciemiński zostawił właśnie motyw grobów pańskich.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA wystawa ekologia Zachęta Marta Zinkiewicz Adam Smolarek

ANALIZA Ofensywa sztucznej inteligencji w kinach. Będzie strajk?

Lider branży sztucznej inteligencji OpenAI chce większego wykorzystania tworzonych przez siebie narzędzi w branży filmowej. Mimo kontrowersji i wątpliwości co do sposobu pozyskiwania materiałów źródłowych dla modelu Sora, który automatycznie generuje wysokiej jakości wideo, firma namawia twórców do współpracy. Artyści po ubiegłorocznych protestach przeciwko AI nie wykluczają jednak kolejnych.
Zobacz więcej na temat:  FILM technika technologia sztuczna inteligencja społeczeństwo NAUKA Przemysław Goławski media ŚWIAT kino Hollywood GOSPODARKA infrastruktura

Światowy street art w przestrzeni miejskiej Katowic. Wystawa dzieł najważniejszych artystów

W przestrzeni miejskiej Katowic pojawiły się repliki prac znanych artystów street artu. To początek projektu "W ramach miasta: Urban Art", którego kulminacją będzie tymczasowa wystawa z pracami najwybitniejszych twórców tego nurtu: Roya Lichtensteina, Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiany, Stika, Davida LaChapelle'a, Andy’ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA street art sztuka uliczna Katowice Banksy Andy Warhol Tomasz Miara Trójka wystawa

Pierwsza edycja maltańskiego biennale: ciekawie, ambitnie, udanie. Z podwójną polską obsadą

Na Malcie ruszył międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej – maltabiennale.art. W pierwszej edycji tego wydarzenia, które ma szansę stać się jednym z ważniejszych w tym roku, uczestniczy 80 artystów z 23 krajów. Jest także ponad 20 pawilonów tematycznych i narodowych, w tym polski, usytuowanych w najważniejszych zabytkach Malty. Impreza potrwa do końca maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa biennale na Malcie Omenaa Mensah rzeźba malarstwo Tomasz Miara Trójka