Polskie Radio
Section05

TEATR

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki kino FILM KULTURA

"Powiem wam, jak zginął". Marek Bukowski: "Kobra" była namiastką Zachodu i prawdziwego kina

- To ogromna satysfakcja, zaszczyt i przyjemność powrócić do "Kobry", choć wszystko się od tamtych czasów zmieniło. Dlatego chciałbym podejść do tego tematu zupełnie inaczej - mówił w Dwójce Marek Bukowski, autor scenariusza telewizyjnego i reżyser spektaklu Teatru TV pt. "Powiem wam, jak zginął". Premiera już w poniedziałek (13.05).
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji spektakl kryminał TVP Paweł Siwek Marek Bukowski Maciej Słomczyński Roma Gąsiorowska jan wieczorkowski Grzegorz Małecki Dwójka Sebastian Stankiewicz KULTURA

Monodram pt. "Mój boski rozwód". Aneta Todorczuk: jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie

Monodram "Mój boski rozwód" w wykonaniu aktorki Anety Todorczuk to słodko-gorzka opowieść ze świetnymi kawałkami muzyczno-wokalnymi o nadziei, rozpaczy, walki o siebie, radości i miłości. - Ten spektakl jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie. Ja to trochę nazywam tak, że jest to polska wersja Bridget Jones - mówi w radiowej Jedynce Aneta Todorczuk.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Aneta Todorczuk Michał Lamża piosenka aktorstwo zespół spektakl

"Mała piętnastka" w "Scenie teatralnej Trójki"

"Mała piętnastka. Legendy pomorskie" to słynny spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Tytuł wziął się od nazwy hufca harcerskiego z Łodzi, który na wakacje 1948 roku wybrał się na obóz w okolice Słupska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Scena Teatralna Trójki Mariusz Bonaszewski Bożena Borek Anna Grochowska Katarzyna Pałka Tomasz Man Paweł Szaliński Cezary Reinert Maciej Młóciński Agata Walczak Beata Jankowska Dominik Nowak pr poleca Teatr Polskiego Radia

Maciej Kozłowski. Czarny charakter o gołębim sercu

- Z jakiegoś powodu reżyserzy tak go widzieli, czyli najchętniej w tych rolach gangsterskich czy żołnierskich – mówiła żona aktora Agnieszka Kowalska w audycji Polskiego Radia w 2013 roku. 11 maja 2010 roku zmarł Maciej Kozłowski, aktor filmowy i teatralny. Warunki fizyczne spowodowały, że zasłynął głównie jako aktor charakterystyczny występujący w filmach gangsterskich.
Zobacz więcej na temat:  aktor FILM film polski Maciej Kozłowski HISTORIA

Irena Jun: przez poezję byłam przeprowadzana jak przez las, w którym ma się zdarzyć coś cudownego

Irena Jun jest uznawana za mistrzynię słowa i jedną z najlepszych odtwórczyń ról beckettowskich. Mając 88 lat, powróciła w monodramie "Stara kobieta wysiaduje" do Teatru Studio. Właśnie tam, w roku 1988, to dzieło Tadeusza Różewicza miało swoją premierę. Z aktorką rozmawiają Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Teatr Studio Irena Jun Tadeusz Różewicz Cyprian Kamil Norwid Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka

"Cztery pory miłości". Wojciech Czerwiński: tak naprawdę nieliczni dorastają do tego uczucia

- Gdy patrzę na otaczający nas świat, na ten pęd, na nastoletnie dzieci, które powinny eksplodować radością, a eksplodują depresją, proponuję coś takiego, by wrócić do korzeni, otrząsnąć się, zatrzymać, spotkać się z drugim człowiekiem, z rodzajem wysokiej sztuki. Dlatego nazywam to operą słowiańską - mówił w Dwójce Wojciech Czerwiński, reżyser spektaklu "Cztery pory miłości".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie spektakl premiera Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Dwójka Wojciech Czerwiński

Bronisław Pawlik. Rzecki z "Lalki", profesor Tutka i "Miś z okienka"

– Ludzie na ogół traktują mnie z pewną sympatią. Dzisiaj na przykład spotkałem całą klasę dzieciaków z tornistrami na plecach i oni wszyscy powiedzieli mi: "dzień dobry". I to jest właśnie cudowne. Powiedziałbym nawet, że jest to najważniejszy i najbardziej wzruszający przejaw popularności, gdy ludzie cię rozpoznają i pozdrawiają - mówił Bolesław Pawlik w 1998 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktor aktorstwo Bronisław Pawlik KULTURA Kabaret Starszych Panów Polskie Radio