Polskie Radio
Section05
Tarnów

"Tarnów jest wspaniały". Piotr Galus o wspólnej gimnastyce na Familijnym Pikniku

- Czuję się zaszczycony, że tarnowianie przyszli poćwiczyć ze mną i w końcu po tych dwóch latach w zamknięciu, kiedy wszyscy ćwiczyliśmy w domach, możemy spotkać się na Rynku i wspólnie zrobić gimnastykę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Galus, który zachęcał uczestników Familijnego Pikniku Lata z Radiem w Tarnowie do aktywności fizycznej.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem rodzina zabawa

"Nieudana audycja" w Tarnowie. A może jednak udana"? [ZOBACZ WIDEO]

Podczas Familijnego Pikniku w Tarnowie młodzi słuchacze mogli wziąć udział w "Nieudanej audycji" dziecięcej stacji. - Pomyśleliśmy, że stworzymy audycję plenerową, która będzie pewnym przekrojem naszej codziennej pracy przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbyszek Kozłowski z Polskiego Radia Dzieciom. Czy udało się?
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem rodzina zabawa

"Lato z Radiem" z wizytą w Tarnowie. Miasto, które tętni historią

Co Tarnów ma wspólnego z Węgrami? Dlaczego to miasto do dziś wspomina króla Władysława Łokietka? Z jakiego powodu w budynku tarnowskiego dworca kolejowego znajdują się fragmenty "Panoramy siedmiogrodzkiej" oraz czym zajmowało się Bractwo Kurkowe? "Lato z Radiem" wyruszyło do malowniczej Małopolski, żeby odnaleźć odpowiedzi na te pytania.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Sława Bieńczycka Lato z Radiem

Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

14 czerwca 1940 roku trasa pochodu 728 mężczyzn pod eskortą niemieckich żołnierzy wiodła przez ścisłe centrum miasta. Dzień przed transportem przeniesiono ich z miejscowego więzienia do budynku żydowskiej łaźni, gdzie poddano ich dezynfekcji. Tam też spędzili ostatnią noc przed transportem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust Żydzi

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. O Grand Prix walczy 12 polskich produkcji

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. W dniach 27 maja - 4 czerwca w jednym z najstarszych działających polskich kin, czyli otwartym w 1913 roku tarnowskim Marzeniu, o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczy 12 pełnometrażowych filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. O Konkursie Głównym Festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących w audycji "Fajny film" opowiedział dyrektor wydarzenia Tomasz Kapturkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka festiwal filmowy kino film polski

W Tarnowie odnaleziono model sarkofagu królowej Jadwigi Andegaweńskiej

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. W jednym z tamtejszych schowków odnaleziono model sarkofagu św. Jadwigi - królowej Polski i żony Władysława Jagiełły. Jest to pierwowzór grobowca, który możemy podziwiać w katedrze na Wawelu. Rzeźba została wykonana na początku XX wieku przez sławnego artystę Antoniego Madeyskiego. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archeologia Wawel Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło władcy Polski średniowiecze odkrycia i ciekawostki NAUKA

Zniszczył siekierą auto "rywala". Kosztowny wybuch zazdrości 25-latka

Jak poinformowała tarnowska policja, 25-latek z woj. małopolskiego może słono zapłacić za swój atak zazdrości. Mężczyzna zniszczył za pomocą siekiery zaparkowane pod domem jego dziewczyny bmw. Był przekonany, że  auto należy do jego rywala. "Prawda okazała się zupełnie inna. Pojazd należał do… mechanika samochodowego" - czytamy w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  regiony małopolskie POLSKA policja