Polskie Radio
Section05

Trójka

Katarzyna Herman: mocno wierzę, że czasami teatr może przynosić ukojenie, a czasami śmiech

Gościnią audycji "W antrakcie" była Katarzyna Herman, znakomita aktorka przede wszystkim teatralna, ale również filmowa. Ostatnio stało się o niej bardzo głośno za sprawą przebojowego serialu "1670", w którym gra żonę głównego bohatera.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR SZTUKA Katarzyna Herman Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Teatr Ateneum Teatr Dramatyczny 1670 serial Bartłomiej Topa KSIĄŻKA

Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości

Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji rozpoczyna się już w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja. O tym, jakie filmy zobaczymy, z jakimi gośćmi będziemy mogli się tam spotkać i w ogóle czego możemy się spodziewać podczas festiwalu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówiła dyrektorka przeglądu Jolanta Dygoś. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Kino na Granicy festiwal filmowy Cieszyn Ryszard Jaźwiński

Wielka Wyprawa Maluchów 2024 - podróż przez Europę i pomoc dla dzieci w jednym

- Dzieci podróżują razem z rodzicami, więc kiedy dochodzi do wypadku, to i one stają się ofiarami - zaznacza Cezary Droszcz, prezes Fundacji Polskiego Związku Motorowego. Aby pomóc poszkodowanym najmłodszym, organizacja planuje kolejną Wielką Wyprawę Maluchów. W tym roku uczestnicy przejadą fiatami 126p z Polski na Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski bezpieczeństwo na drodze Polski Związek Motorowy Wielka Wyprawa Maluchów motoryzacja fiat 126p akcja charytatywna

"Nie matura, lecz chęć szczera...". Czy bez dyplomu mamy szansę na dobrze płatną pracę?

Uczniowie ostatnich klas liceów, techników i zawodówek kończą rok szkolny. Przed nimi matura; to czas na ostatnie przygotowania przed egzaminami, ale również podjęcie decyzji w sprawie studiów. Jakie studia wybrać? I czy wyższe wykształcenie jest w ogóle potrzebne do podjęcia wymarzonej pracy? 
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski Jacek Frentzel praca społeczeństwo rynek pracy studenci studia matura

Włoski rząd przyjął pierwszy w Europie projekt ustawy w sprawie sztucznej inteligencji

Włoski rząd chce karać za wyrządzanie szkód wizerunkowych z wykorzystaniem AI - sztucznej inteligencji. W najnowszym raporcie nowe technologie wskazywane są przez Amnesty International jako zagrożenie dla praw człowieka, o czym w Trójce opowiedział Michał Strzałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski technologie sztuczna inteligencja chat GPT Włochy NAUKA cyfryzacja Robert Grzędowski

Bartłomiej Marszałek: w ojcowskim życiu też mam teraz wyścig

Bartłomiej Marszałek to jeden z czołowych motorowodniaków na świecie. Talent odziedziczył po ojcu Waldemarze. Na co dzień pędzi po wodzie z prędkością 250 km/h, siedząc za kierownicą łodzi z silnikiem o mocy 425 KM. Teraz jego siła i determinacja zostaną wystawione na najtrudniejszą próbę – stoczy walkę o życie ciężko chorej półtorarocznej córki.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Zawioła Bartek Marszałek pomoc

"Zemsta" i inne rozkosze teatralne w "Trójce pod księżycem"

Premiera "Zemsty" Aleksandra hrabiego Fredry w Teatrze Komedia w Warszawie sygnalizuje zbliżający się koniec sezonu 2023/24. 44. Warszawskie Spotkania Teatralne – jeden z najstarszych polskich festiwali teatralnych – domykają wraz z innymi festiwalami związane z tym podsumowania.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maciej Stuhr Michał Zadara Teatr Komedia w Warszawie Warszawskie Spotkania Teatralne tomasz domagała Aleksander Fredro Barbara Marcinik TEATR

Jak rozmawiać o wojnie? Jak chronić się przed lękiem?

Wojna wróciła - w codziennych doniesieniach medialnych z Ukrainy, Strefy Gazy, Jemenu, w decyzjach politycznych o zwiększaniu nakładów na obronność, o rozwoju polskiej armii, a także w informacjach o brakach w systemach obrony i uzbrojenia, jakie po latach głębokiego poczucia bezpieczeństwa w Europie będzie trzeba teraz szybko nadrabiać. Wojna powróciła także w języku, w naszej wyobraźni, w rozmowach o przyszłości. Wróciła i budzi lęk. Jakie uczucia się w nas rodzą, co z nami robią i co my możemy zrobić z nimi?
Zobacz więcej na temat:  Paulina Wilk społeczeństwo konflikty międzynarodowe

Przygotowanie do pracy. O kompetencjach, jakie będą potrzebne na rynku

Dawniej niejedna osoba chciała zostać prawnikiem, policjantem czy lekarzem. Dzisiaj młodzi ludzie mają inne marzenia. Częstą są to takie profesje jak influencer, bloger czy - ogólnie mówiąc - osobowość internetowa. Aby pomóc w przygotowaniu do zawodu, jedna z lubelskich szkół średnich utworzyła klasy influencerską i vlogerską. Czy taki kierunek pozwoli jednak nabyć umiejętności przydatne w robieniu kariery? I jakie kompetencje warto w ogóle zdobyć przed wejściem na rynek pracy?
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski praca rynek pracy informatyk zawód przyszłości zawód

Magdalena Różczka w Trójce: rodzicielstwo zastępcze jest niezwykle ważne

Gościem Agnieszki Szydłowskiej w paśmie "Ludzie" była Magdalena Różczka. Jednak ich rozmowa nie dotyczyła blasków i cieni kariery aktorskiej, ale zupełnie innego, niezwykle ważnego tematu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że aktorka założyła Fundację Ukochani, która bardzo aktywnie działa na rzecz rodzicielstwa zastępczego. I to właśnie o nim – oraz oczywiście o dzieciach – była mowa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA magdalena różczka Agnieszka Szydłowska dzieci dzieciństwo piecza zastępcza adopcja pomoc

Krztusiec, odra i różyczka wracają do Europy. "Powinny działać edukacja i rozsądek"

Choroby, które od lat nie były widziane w Europie, wracają na Stary Kontynent. To m.in. krztusiec, odra i różyczka. W wielu krajach odnotowywane są kolejne przypadki zakażenia. Według lekarzy powodem może być rosnąca liczba osób uchylających się od szczepień. - Zawodzimy w temacie szczepień - podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski zdrowie szczepienia szczepionka Odra

"Co do zasady są zrozpaczeni". Współczesny mężczyzna: czym żyje i co go trapi?

Jaki powinien być współczesny mężczyzna? Twardy, nieokazujący emocji i umiejący poradzić sobie ze wszystkim, czy też zdolny do okazywania uczuć? Coraz częściej słyszymy w końcu o tym, że mężczyźni również mają swoje problemy, jednak niejednokrotnie wstydzą się mówić o nich głośno.
Zobacz więcej na temat:  Michał Matus Patrycja Wieczorkiewicz Jacek Masłowski mężczyzna społeczeństwo