Polskie Radio
Section05

Uniwersytet Warszawski

Wolność słowa w przestrzeni akademickiej

Faszystowskie ulotki na Uniwersytecie Warszawskim i wystawa "Piękno walki" o środowiskach czarnego protestu i LGBT ma Uniwersytecie Gdańskim. O wolności słowa w przestrzeni akademickiej mówili goście Młodej Audycji Politycznej: Jakub Pietrzak (Studencki Komitet Antyfaszystowski), Sebastian Wijas (Stowarzyszenie KoLiber), Piotr Mazur (Niezależne Zrzeszenie Studentów), Mateusz Marzoch (Młodzież Wszechpolska), Krzysztof Gołębiowski (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo

Szlachetna Paczka. Studenci wspierają potrzebujących

Turniej piłkarski, loteria fantowa i licytacja. W ten sposób studenci Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego już po raz piąty wspierają Szlachetną Paczkę. – Zbieramy pieniądze, różne gadżety. Po to, by obdarować dwie rodziny na święta – mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Grądzka, współorganizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dobroczynność Szlachetna Paczka Warszawa pomoc

Edukacja. "Studenci często nie potrafią pisać"

W ubiegłym tygodniu podczas Narodowego Kongresu Nauki wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ustawa 2.0 zakłada m.in. poszerzenie autonomii uczelni, nowy model kształcenia doktorantów, zerwanie z minimami kadrowymi i wydłużenie studiów zaocznych. Wicepremier podkreślał, że reforma musi iść w parze ze zwiększeniem nakładów na naukę. O problemach szkolnictwa wyższego w Polskim Radiu 24 mówił dr Marcin Kędzierski, ekspert ds. edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Jagielloński

Chrześcijańskie ślady w średniowiecznej Nubii

Archeolog – dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Na 5-letnie badania w Sudanie dostał 1,5 mln euro. Będzie analizował okoliczności upadku chrześcijańskiego królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii i zdominowania tego obszaru przez wyznawców islamu. O projekcie archeolog mówił w audycji Czas na Naukę.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 archeologia Sudan Egipt

Polska myśl filozoficzna w ujęciu dr. Bohdana Urbankowskiego

Czterotomowy cykl poświęcony myśli wybranych polskich filozofów – od Witelona po Karola Wojtyłę. Ukazał się właśnie tom zamykający opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej” autorstwa pisarza, poety i eseisty dr. Bohdana Urbankowskiego. W audycji rozmowa m.in. o tym, jak powstawały „Źródła”, a także w jaki sposób filozofia tworzy naszą narodową kulturę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filozofia NAUKA

Powstańcze walki o Uniwersytet Warszawski

Opanowanie terenu Uniwersytetu Warszawskiego było ważnym celem dla oddziałów powstańczych, ponieważ stacjonujący tam Niemcy uczynili z kampusu uczelni rodzaj twierdzy. Jednak mimo podejmowanych wysiłków, powstańcom ze zgrupowania „Krybar” ostatecznie nie udało się wyprzeć Niemców z UW. O walkach w Polskim Radiu 24 mówił dr Robert Gawkowski, szef Muzeum UW.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia warszawy II wojna światowa Robert Gawkowski

Polscy naukowcy odkryli nową klasę gwiazd

Nową klasę gwiazd pulsujących (BLAP) odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. Co pół godziny gwiazdy te zmieniają swój promień o kilkanaście procent, a więc szybko puchną, a następnie się kurczą. O ich dokonaniu donosi prestiżowe czasopismo „Nature Astronomy”. O odkryciu mówili w audycji Zdziwienie Tygodnia dr hab. Paweł Pietrukowicz,  pierwszy autor pracy w „Nature Astronomy” i prof.  Andrzej Udalski,  kierownik projektu OGLE  i współautor tej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 astronomia kosmos gwiazdy