Polskie Radio
Section05

Wacław Holewiński

"Józef Mackiewicz uważał, że bolszewików należało dobić"

- Rozmawiając o antykomunizmie Józefa Mackiewicza nie mówimy o wycinku. To jest wielonurtowa myśl, która wynika z doświadczeń pisarza - 1 kwietnia minęło 120 lat od chwili narodzin Józefa Mackiewicza. Była to najlepsza z możliwych okazji, aby porozmawiać o nim jako o najbardziej - z polskich intelektualistów - przenikliwym krytyku komunizmu. Rozmawialiśmy o nim z dr. Pawłem Chojnackim.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz komunizm Dwójka

"Niezależność i powinność" – wybór tekstów Tomasza Burka

- Burek porównywał młodzież swojego pokolenia do oślepionych kretów, to pokolenie nie miało możliwości spojrzenia w horyzont wolnego świata, jeśli nie dokonywało samodzielnie odważnej analizy otaczającej rzeczywistości - mówił w Dwójce dr Łukasz Kucharczyk, autor posłowia do wydanego niedawno wyboru tekstów Tomasza Burka, zatytułowanego "Niezależność i powinność". 1 maja minie pięć lat od śmierci wybitnego krytyka. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Burek literatura Dwójka opozycja

Andrzej Dziurawiec: 8 marca był kulminacją tego, co nazwałem "długim marcem"

- Już bodajże od 1965 roku gen. Jaruzelski jako szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego relegował systematycznie z wojska oficerów pochodzenia żydowskiego. To się ogromnie nasiliło po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Sławne, przerażające przemówienie Gomułki o "piątej kolumnie"... wtedy to się zaczęło na ostro - mówił w Dwójce Andrzej Dziurawiec, autor powieści "Bardzo długi marzec".
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 literatura Dwójka KSIĄŻKA

Według Giedroycia Polska jest bezpieczna, gdy bezpieczni są jej sąsiedzi

- Jeśli mówimy o porozumieniu się z Rosją, to już w czasach powstania ta idea Giedroycia była piękna, ale mało realistyczna. Po 1991 roku stała się trudna do realizacji, a od 2008 roku, czyli od ataku na Gruzję i aneksji Krymu w 2014 roku, aż do dzisiaj jest już nieaktualna - mówił na antenie Dwójki Jan Malicki, historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator i od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Maisons-Laffitte Paryska "Kultura" Dwójka Dwójka Ukraina Paweł Siwek Czesław Bielecki Zbigniew Gluza Jan Malicki

W cieniu Stalina. Trudne wybory polskich pisarzy

- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
Zobacz więcej na temat:  literatura Józef Stalin Władysław Broniewski Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński Tadeusz Boy-Żeleński Dwójka KULTURA

Karol Hubert Rostworowski. "Dramaty z elementami teatralno-muzycznymi"

- Przynajmniej niektóre utwory dramatyczne Rostworowskiego mają właściwie charakter partytur muzyczno-teatralnych. On znakomicie operował chórami, półchórami, wprowadzał pewną polifonię. W tym sensie jego dramaty przypominają także początki teatru, teatr antyczny - mówił w Dwójce prof. Jacek Bartyzel, autor wstępu do tomu "Czerwony marsz" z wyborem dramatów Karola Huberta Rostworowskiego.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Karol Hubert Rostworowski TEATR Dwójka Jacek Bartyzel

Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. "Pisarz o wyrazistych poglądach"

- Jarosław Marek Rymkiewicz i jego żona to ludzie z gatunku najbardziej przyjaznych osób, jakie w życiu spotkałem. Czuły, wyrozumiały, a jednocześnie z wyraźnym zaznaczaniem przekonania o wiedzy życiowej, która pozwala na przypomnienie o prawdziwych wartościach. To nie było mentorskie, raczej bycie przewodnikiem wskazującym drogę - mówił na antenie Dwójki Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki zaprzyjaźniony ze zmarłym poetą.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Małgorzata Szymankiewicz Dwójka

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka pisarze i poeci Teatr Polskiego Radia lekarz KSIĄŻKA KULTURA

Kim była przedwojenna rysowniczka Zosia Koszelanka?

- Moja mama już w czasie studiów dała się poznać jako bardzo dobry liternik i rysownik. Jej współpraca z Domem Braci Jabłkowskich została zainicjowana przez profesorów mamy, którzy widzieli u niej talent. A trzeba powiedzieć, że wtedy całe liternictwo robiło się ręcznie i to była bardzo żmudna praca - mówiła w Dwójce Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, córka znakomitej przedwojennej rysowniczki i graficzki Zofii Koszelanki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa przedwojenna Warszawa plakat Dwójka

Piotr Gociek: moją pierwszą pracę w radiu dostałem dzięki poezji

- W czerwcu 1989 roku w miesięczniku "Opole" ukazało się kilka moich wierszy. W miarę równolegle, w drugim obiegu, wyszedł mój debiutancki tom. Latem 1990 roku spotkałem polityka opozycji antykomunistycznej, który był akurat w trakcie szukania ludzi do Radia Opole. Od jakiegoś znajomego usłyszał, że jest taki młody chłopak, który pisze wiersze i ma dosyć dobry, radiowy głos - wspominał w Dwójce Piotr Gociek, dziennikarz i autor tomu wierszy "Widzenie Eneasza".
Zobacz więcej na temat:  poezja pisarze i poeci pisarz Piotr Gociek Dwójka KULTURA wiersze

Marcin Pilis: Wołyń to dla mnie mityczna, bezpowrotnie utracona ziemia

- Nie mam z Wołyniem żadnych związków typowo rodzinnych, ale wydaje mi się, że to w ogóle nie jest potrzebne, żeby odnaleźć w sobie empatię w stosunku do ludzi, których tam dosięgnęły te wszystkie tragiczne wydarzenia, żeby mieć jakiś uczuciowy, emocjonalny stosunek w ogóle do Kresów - mówił w Dwójce Marcin Pilis, autor książki "Cisza w Pogrance".
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Dwójka KULTURA literatura