Polskie Radio
Section05

Witold Banach

(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów

"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski debata

Niezwykły projekt Muzeum Historii Polski. "Poznamy kraj kontrastów II RP"

Muzeum Historii Polski przygotowało cykl audiobooków "Cuda Polski". Popularni aktorzy czytają w nich serię ilustrowanych przewodników, których autorami byli najlepsi polscy pisarze dwudziestolecia międzywojennego. - To powrót do miejsc, które często bardzo się zmieniły albo których nie ma już w granicach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Kostro, dyrektor MHP.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej historia Polski

"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta Angeli Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec złożyła także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel polityka Warszawa premier Mateusz Morawiecki dyplomacja

"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta Angeli Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec złożyła także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Angela Merkel polityka Warszawa premier Mateusz Morawiecki dyplomacja

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Żydzi Andrzej Duda Michael Schudrich

Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Za nami XII edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywała się w ostatni weekend w Gdyni. Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski festiwal filmowy Polskie Radio KULTURA Anna Stempniak

Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Karolinę Juszczykowską, zamordowaną 9 stycznia 1945 roku przez Niemców za pomoc dwóm Żydom. Uroczystość była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Żydzi historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Robert Kostro: honorujemy tych, którzy dają dobry przykład

- Nagrody w naszym plebiscycie są honorowe, nie wiążą się z nimi żadne materialne gratyfikacje. Zależy nam na tym, żeby przypomnieć projekty, które były najciekawsze w poprzednim roku, żeby uhonorować ich autorów, a także dać innym dobry wzór do naśladowania, jak w interesujący sposób można popularyzować historię - mówił w "Poranku Dwójki" dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro plebiscyt Dwójka

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Interesujące wydarzenia w całej Polsce!

Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą odbędą się specjalne koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy (również w przestrzeni wirtualnej). Wśród najważniejszych wydarzeń będzie widowisko multimedialne pod hasłem "1920. Wdzięczni Bohaterom" i otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Polskie Radio przygotowało z kolei specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Powstał też wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda bitwa warszawska historia Polski wojna 1920

IPN świętuje 40. rocznicę powstania "Solidarności"

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności" otwarciem wystaw w 17 miejscowościach w całej Polsce, od Mielca po Koszalin. Pierwszą z cyklu "TU rodziła się Solidarność" uroczyście otworzył prezes IPN Jarosław Szarek w Mielcu przy placu Armii Krajowej. Na wystawie można między innymi zobaczyć pierwszy bunt robotniczy z 1 - 2 lipca 1980 roku przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Mielec wystawa