Polskie Radio
Section05

Wrocław

Kolaże-wycinanki Wisławy Szymborskiej we Wrocławiu

Przez miesiąc w dwóch wrocławskich galeriach można zobaczyć wystawę "Wesoła, ale nie za bardzo" na której zaprezentowano 50 kolaży-wycinanek Wisławy Szymborskiej. Jej dopełnieniem są prace artystów, dydaktyków i studentów miejscowej ASP we Wrocławiu, będące intrygującym dialogiem i reinterpretacją wizualnej twórczości noblistki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wisława Szymborska wystawa galeria poezja Katarzyna Cygler Trójka

Święto filmu krótkometrażowego we Wrocławiu

Zbliża się III edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festival organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w całości stacjonarnie w kinie DCF we Wrocławiu, w dniach 22-24 kwietnia. W programie kilkadziesiąt tytułów z kraju i zagranicy, pokazy specjalne oraz spotkania z twórcami i aktorami. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Zobacz więcej na temat:  FILM

Wczoraj, dziś i jutro według artystów współczesnych

"Nie oglądaj się za siebie" – to hasło wystawy konkursowej Triennale Rysunku Wrocław 2022. Zostało ono wybrane ze względu na jego aktualność oraz wielowątkowość. Daje twórcom możliwość eksplorowania rozmaitych kontekstów i znaczeń, kultury, popkultury, religii, polityki. Ważne jest tu też miejsca ekspozycji – bunkier przeciwlotniczy, który dziś jest siedzibą Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Firan wystawa SZTUKA

Bunkry i schrony we Wrocławiu. Czy wciąż mogą być schronieniem?

Wrocław został okrutnie doświadczony przez drugą wojnę światową. Wtedy też powstały bunkry i schrony zbudowane przez Niemców, później zaadaptowane i rozbudowane przez wojska radzieckie. – Jest ich pięć. Najbardziej znany jest ten na placu Strzegomskim. Jest najbardziej wyeksponowany i największy wśród nich – opowiada Tomasz Głowiński, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka bezpieczeństwo fortyfikacje Tomasz Miara historia Polski