Polskie Radio
Section05

ZSRR

Dzień Pamięci Ofiar Represji. Coraz więcej Rosjan się ich obawia

W Moskwie i innych miastach Rosji trwa akcja pod hasłem Dzwon Pamięci. Rosjanie składają kwiaty i zapalają świece w miejscach poświęconych pamięci ofiar represji politycznych. Przedstawiciele ambasady Rzeczypospolitej Polskiej oddali hołd Polakom rozstrzelanym przez NKWD w podmoskiewskim Butowie. Tymczasem z badań wynika, że Rosjanie w coraz większym stopniu boją się represji politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Józef Stalin Związek Radziecki

Wspomnienie o W. Bukowskim. "Jego odejście kończy pewną epokę"

Gośćmi "Debaty Jedynki" byli: Adam Borowski (działacz opozycji w PRL), Filip Memches (dziennikarz TVP) oraz Piotr Woyciechowski (publicysta historyczny). Wspominali oni Władimira Bukowskiego, opozycjonistę w ZSRR, autora "Moskiewskiego procesu", książki, która "łamała narrację" o stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Bukowski Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich komunizm ŚWIAT Filip Memches Piotr Woyciechowski Adam Borowski Europa Michał Rachoń

Orsza: upamiętniono polskie ofiary stalinowskich egzekucji

Igor Stankiewicz - działacz Związku Polaków i potomek represjonowanych - powiedział Polskiemu Radiu, że pomnik pamięci zabitych Polaków powstał  dzięki życzliwości ludzi. - Pomnik powstał dzięki ofiarności dobrych ludzi, którzy chcą, aby pamięć o represjach pozostała i aby pamiętano o tych przestępstwach władz komunistycznych - powiedział Igor Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Raport Białoruś

"Na Kremlu nadal żywy jest duch Stalina". PE debatował o II WŚ

Europosłowie w Strasburgu dyskutowali o pakcie Ribbentrop-Mołotow i zbrodniach Związku Radzieckiego, które dziś - jak mówili - Rosja stara się "wybielać". - Na Kremlu nadal żywy jest duch Mołotowa, duch Stalina, duch kłamstwa, przepisywania historii, wszystkiego, co widzieliśmy w przeszłości - powiedziała litewska europosłanka Rasa Juknevičiene.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Parlament Europejski pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa III Rzesza

Prof. Antoni Dudek o 17 września 1939 roku: Rosjanie tkwią w kłamstwie

- Może kiedyś, wiele lat po tym, jak Putin nie będzie rządził Rosją, ktoś po stronie rosyjskiej dojdzie do wniosku, że taki gest wobec Polski i innych narodów byłby uzasadniony - mówi prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dlaczego Rosjanie nie chcą przeprosić za napaść 17 września 1939 roku na Polskę?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Antoni Dudek Agnieszka Bryc 17 września 1939 historia Polski

Andrzej Kryj: 17 września Sowieci złamali wszelkie zasady

– 17 września 1939 roku doszło do agresji i złamania układów międzynarodowych. Była to agresja totalitarnego państwa sowieckiego, które dogadało się z równie groźnym i zbrodniczym reżimem hitlerowskim – powiedział Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 Związek Sowiecki Antoni Trzmiel pakt Ribbentrop-Mołotow polityka

Piotr Müller: trzeba odważnie mówić o sowieckiej i niemieckiej agresji

- Mimo propagandy radzieckiej, która mówiła, że przychodzi Polsce z bratnią pomocą, wiemy, jak było naprawdę, i że był to sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i inne kraje. Trzeba o tym odważnie i wprost mówić - powiedział w "Sygnałach dnia" rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Piotr Müller Prawo i Sprawiedliwość 17 września 1939 Rosja Związek Sowiecki II wojna światowa propaganda Piotr Gociek

Szef KPRM: dziś oddajemy hołd poległym

"80. rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę. W konsekwencji dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad milion zesłanych, a Polska utraciła połowę terytorium. Dziś oddajemy hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie" - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo 17 września 1939 II wojna światowa Związek Sowiecki Katyń Zbrodnia Katyńska Michał Dworczyk kancelaria premiera pamięć

26 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę

- Nieprzerwanie, od 1944 r. do 1993 r. stacjonowały w Polsce obce wojska. Nie możemy mówić o niepodległym kraju, jeśli na jego terenie znajdują się obce, niezaproszone przez jego rząd wojska. Nie można bowiem traktować władzy wspartej sowieckimi bagnetami jako suwerennej. – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Chlebowicz z Biura Edukacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański II wojna światowa Rosja Układ Warszawski