Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Instagram przefiltruje dla nas wiadomości z mową nienawiści

Obok natrętnych reklam najbardziej nieprzyjemnym aspektem korzystania z mediów społecznościowych jest tzw. hejt. Właściciel jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych – Instagrama – wymyślił nowe funkcje, dzięki którym użytkownicy będą mogli uniknąć nieprzyjemnych i obraźliwych wiadomości. Zmiany mogą dotyczyć także wiadomości wysyłanych z fałszywych kont. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej STYL ŻYCIA Instagram Facebook mowa nienawiści media społecznościowe social media

Czarnobyl – największa katastrofa w historii energetyki jądrowej

35 lat temu doszło do wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy. Do dziś jest to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Jej skutki materialne, ale także w sferze społeczno-psychologicznej, są odczuwalne do dzisiaj. Jak do niej doszło?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Czarnobyl społeczeństwo elektrownia atomowa wybuch promieniowanie Europa Ukraina Piotr Łodej Witold Lazar

Branża filmowa w czasach pandemii. Przekładane premiery i filmy, których nikt nie widział

Amerykańska Akademia Filmowa - w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego - po raz 93. wręczyła Oscary, nagrody uznawane za jedne z najważniejszych w branży filmowej. Zwycięzcą został film "Nomadland". Z badań przeprowadzonych przez uniwersytety w Los Angeles i Chicago wynika, że prawie 90 procent amerykańskich kinomanów nie obejrzało... żadnego z nominowanych obrazów. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Roman Czejarek KULTURA

Łukasz Borowicz: Christa Ludwig była wybitną interpretatorką pieśni Mahlera

- Gdy wspominam karierę Christy Ludwig to przede wszystkim są to dla mnie pieśni Mahlerowskie do słów Rűckerta. Są to jedne z najgłębszych kart muzycznych, zapisanych w dziejach fonografii. Dzięki tym nagraniom Christa Ludwig będzie zawsze obecna w sercach i umysłach ludzi, którzy kochają muzykę - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz, dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 śpiew Paweł Siwek opera Dwójka

Premiera na kanale "Radiobook": Kaden-Bandrowski – "Generał Barcz"

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – po raz pierwszy pojawia się dzieło Juliusza Kadena-Bandrowskiego - powieść historyczna pt. "Generał Barcz". Będzie jej można słuchać od poniedziałku (26.04), od godz. 19.00. Czyta wybitny aktor Marek Walczewski.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki literatura KULTURA

Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 – Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka Stanisław Pigoń Krzysztof Kamil Baczyński literatura literatura polska II wojna światowa KULTURA