Polskie Radio
Section05

Związek Radziecki

Armia Czerwona ponownie na terenach Rzeczypospolitej. Wyzwolenie czy okupacja?

Na początku stycznia 1944 roku, w okolicach miasta Sarny na Wołyniu, Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną wschodnią granicę II Rzeczypospolitej. Był to koniec niemieckiej okupacji, trwającej na tych terenach od 1941 roku. Sowieci zajęli ponownie wschodnie województwa II RP, które okupowali w latach 1939-1941. Jakie były konsekwencje tego wydarzenia dla Polaków?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Armia Czerwona ZSRR Związek Sowiecki II wojna światowa okupacja sowiecka

NASZ WYWIAD Noc Rozstrzelanych Poetów. "Komunistyczne, sowieckie zło nie zostało ukarane i wróciło w potwornej postaci"

Z 29 na 30 października 1937 roku w ciągu tylko jednej nocy sowieckie NWKD dokonało egzekucji ponad  100 białoruskich intelektualistów, w tym wielu poetów. Białoruska diaspora na całym świecie, w tym w Polsce, w Warszawie, czci ich pamięć. Na Białorusi obchody są niemożliwe. - Na diasporze spoczywa olbrzymia odpowiedzialność, by zachować dla przyszłości uroczystości tradycyjnie obchodzone na Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl działacz białoruski Wiaczesław Siwczyk. Dodał, że trzeba przypomnieć o wszystkich ofiarach komunistycznych i łukaszenkowskich represji XX wieku, i o tym, że w XXI wieku Białorusini wciąż giną z powodu represji politycznych.
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka kolonia karna komunizm ZSRR Wiaczesław Siwczyk

84. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Elżbieta Witek: nigdy nie godziliśmy się z niewolą

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała w Legnicy do uczestników obchodów 84. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę, że "dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów". - 17 września to także data, która pokazuje, że Polacy kochają wolność. My nie potrafimy żyć w niewoli, nigdy się z nią nie godziliśmy - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 II wojna światowa historia Polski Elżbieta Witek POLSKA społeczeństwo

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin ZSRR Związek Sowiecki polityka historyczna

Straty polskiej kultury w czasie wojny to pół miliona obiektów. "Staramy się odzyskać zagrabione dzieła"

- Straty polskiej kultury w wyniku II wojny światowej i dokonanych w tym okresie przez Niemcy i Związek Sowiecki kradzieży są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy SZTUKA kradzież KULTURA malarstwo II wojna światowa

Hołodomor – zaplanowane z zimną krwią ludobójstwo na narodzie ukraińskim

80 lat temu, w listopadzie 1932 roku, w Związku Radzieckim rozpoczęto wprowadzanie aktów prawnych będących przygotowaniem do jednej z najstraszniejszych zbrodni w historii ludzkości. W efekcie zaplanowanej z zimną precyzją akcji zmarło z głodu – według różnych źródeł – od trzech do sześciu milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Ukraina Związek Sowiecki Bogumiła Berdychowska hołodomor

Wielki patriotyzm. Niezwykła historia Elżbiety Zubryckiej, sybiraczki

Przed Świętem Niepodległości poznaliśmy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej - sybiraczki, córki Jana Paszty, mianowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego na dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej w Białymstoku. Jest to przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.
Zobacz więcej na temat:  Syberia patriotyzm Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha historia Polski Białystok

Ślady narzuconej "przyjaźni". Jak usuwano radzieckie pomniki w Polsce i Europie

27 października 2022 roku jednocześnie w czterech miejscowościach - Głubczycach, Byczynie, Bobolicach i Mokrem - zlikwidowano pomniki upamiętniające Armię Czerwoną. To kolejna w tym roku akcja przeprowadzona przez IPN. Już od lat 90. w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego znikały poświęcone radzieckim żołnierzom pomniki, jako symbole zbrodniczej polityki ZSRR. Po napaści Rosji na Ukrainę wiele państw zdecydowało, że należy sprawę doprowadzić do końca.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona komunizm totalitaryzm II wojna światowa Europa Środkowo-Wschodnia historia Polski HISTORIA dekomunizacja pomniki

NASZ WYWIAD 17.09 to tylko początek fali zbrodni. Dr Kowalska: trzeba rozumieć, że walka o prawdę trwa, symbolem może być Ostaszków

- Myśląc o 17 września 1939 roku, należy mieć świadomość, że to jedynie początek kolejnej odsłony sowieckich represji, które trwały także w latach powojennych. Wiele z tych strasznych zbrodni pokrywa mgła tajemnicy. Walka o prawdę trwa - podkreśliła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Wskazała m.in. na niewiadome dotyczące Ostaszkowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NKWD HISTORIA IPN ZSRR NASZ WYWIAD 17 września 1939 Rosja