Polskie Radio
Section05

Związek Sowiecki

Premier w zagranicznych mediach: wojna z bolszewikami to punkt węzłowy dla Europy

Artykuł Mateusza Morawieckiego o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w sobotę m.in. w izraelskim dzienniku "Israel Hajom" oraz w mediach w Hiszpanii, Serbii, Wenezueli, Peru i Indonezji. Szef polskiego rządu wskazał w nim, że wydarzenie powinno być wymieniane "jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie", a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie "dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki ŚWIAT media wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska HISTORIA

75 lat od Zbrodni Augustowskiej. Rosyjski historyk: Kreml kłamie na ten temat

- Augustowska Obława była zbrodniczą rozprawą z tymi, których kontrwywiad Związku Radzieckiego uznał za podejrzanych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Nikita Pietrow ze Stowarzyszenia "Memoriał". 25 lipca mija 75 lat od zakończenia antypolskiej operacji sowieckich służb, w wyniku której zamordowano 592 działaczy polskiego podziemia.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski obława augustowska ZSRR historia Polski Sygnały Dnia

"Nie ma słowa o tym, że to Polacy". Dr Piotr Łysakowski o rocznicy mordu na polskich profesorach ze Lwowa

- W literaturze mówi się o zamordowanych profesorach lwowskich uczelni, nie podając ich narodowości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Piotr Łysakowski. - Dlaczego zginęli? To była zwykła nienawiść, chęć wyrzucenia Polaków, a po części też chęć zdobycia dóbr materialnych - dodał. Tematem audycji była 79. rocznica mordu na profesorach lwowskich z lipca 1941 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm II wojna światowa Lwów

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Hlebowicz: ten triumf odmienił bieg historii

- Z okresu tuż przedrozbiorowego, rozbiorowego, XX wieku, cała wojna polsko-bolszewicka to największe zwycięstwo polskiego ducha - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. - Cała Europa powinna zgodnie świętować jej bardzo ważną (setną - przyp. red.) rocznicę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Gintrowski POLSKA wojna polsko-bolszewicka komunizm bitwa warszawska

NASZ WYWIAD Aleksander Gurjanow (Memoriał): część dokumentów w sprawie Katynia jest wciąż utajnionych

- W trakcie naszych starć o informacje o Katyniu z prokuraturą i sądami w Rosji, wyszło na jaw, że w archiwum centralnym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa są pewne dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej, z których nie zdjęto klauzuli tajności. To tylko jeden z takich przykładów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Katyń HISTORIA ZSRR Zbrodnia Katyńska Memoriał Józef Stalin

W Rosji podjęto próbę rehabilitacji Paktu Ribbentrop-Mołotow

W Rosji podjęto próbę zafałszowania historii II wojny światowej. W ubiegłym tygodniu rosyjski deputowany złożył projekt ustawy o unieważnieniu radzieckiej rezolucji, potępiającej pakt Ribbentrop-Mołotow. W poniedziałek, jak poinformowała agencja Ria Novosti, grupa prokremlowskich historyków i działaczy społecznych poprosiła parlament, aby jak najszybciej zajął się tą sprawą.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Joachim von Ribbentrop Wiaczesław Mołotow III Rzesza Józef Stalin Władimir Putin Kreml historia Polski

Jan Żaryn: sojusz III Rzeszy i ZSRR miał na celu wywołanie wojny. Odpowiedzialność spada na oba państwa

- Hitlerowski reżim III Rzeszy i bolszewicka Rosja Stalina zawarły sojusz 23 sierpnia 1939 roku tylko i wyłącznie w tym celu, żeby móc rozpocząć wojnę. Taki był cel tego sojuszu. Czyli wywołanie II wojny światowej jest bez wątpienia decyzją, którą podjęły te dwa państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Antoni Opaliński POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa ZSRR

Prezydent pamięta o Sybirakach. Andrzej Duda złożył projekt ustawy o finansowej pomocy

To była niezbyt głośna, ale niezwykle ważna inicjatywa. Prezydent Andrzej Duda w 2018 r. złożył do Sejmu projekt ustawy o finansowej pomocy Polakom przebywającym w latach 1939-1956 na zsyłce w ZSRR. Po to, aby tzw. Sybiracy mogli otrzymać zadośćuczynienie za krzywdy poniesione w wyniku deportacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent represje deportacje Kresy ZSRR II wojna światowa Syberia 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Senat przyjął uchwałę upamiętniającą Zbrodnię Katyńską. Senatorowie jednogłośni

Senat przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej w 80. rocznicę jej popełnienia. Senat składa hołd wszystkim zamordowanym przez sowiecki reżim polskim jeńcom wojennym przebywającym w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku - głosi uchwała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Senat HISTORIA historia Polski Katyń Zbrodnia Katyńska ludobójstwo ZSRR II wojna światowa Tomasz Grodzki

"Wyrwa w tkance naszego narodu jest ciągle odczuwalna". Premier uczcił rocznicę zbrodni katyńskiej

Premier Mateusz Morawiecki umieścił na Facebooku wpis, w którym wspomina przedstawicieli polskiej elity zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy. "Zbrodnia katyńska spowodowała ciągle odczuwalną wyrwę w tkance naszego narodu, a jej efektem miało być uniemożliwienie odrodzenia się niepodległego państwa" - napisał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska II wojna światowa HISTORIA historia Polski Związek Radziecki Mateusz Morawiecki premier NKWD Elżbieta Witek

75 lat temu aresztowano przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

75 lat temu, 27 i 28 marca 1945 roku, w Pruszkowie pod Warszawą NKWD podstępnie aresztowało przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, na czele z Komendantem Głównym Armii Krajowej - generałem Leopoldem Okulickim "Niedźwiadkiem" oraz wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim. Zostali oni wywiezieni do Moskwy i w czerwcu tego samego roku stanęli przed sowieckim sądem w tzw. procesie szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Leopold Okulicki Jan Stanisław Jankowski proces szesnastu Moskwa