Polskie Radio
Section05

Afryka

Polska szuka dostawców gazu w Afryce. Prezydent: odwiedzę szereg krajów, m.in. Senegal

- W najbliższym czasie odbędę szereg rozmów na temat polskiej energetyki w kilku krajach afrykańskich, w tym w Senegalu. Będziemy rozmawiać m.in. na temat dostaw w przyszłości gazu do Polski - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. W ocenie prezydenta dzisiaj musimy szukać możliwości sprowadzenia węgla z różnych kierunków do Polski, choćby z Australii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny dostawy prezydent Andrzej Duda bezpieczeństwo energetyczne

Kolejne statki z ukraińskimi produktami rolnymi opuszczają ukraińskie porty

Z ukraińskiego portu w Czarnomorsku rano wypłynęły kolejne dwa statki ze zbożem. Jak informuje tureckie ministerstwo obrony, to 26 i 27 jednostka przewożąca taki towar zgodnie z porozumieniem o "korytarzu zbożowym", osiągniętym przy mediacji ONZ. Podano, że na obu jednostkach jest 6 300 ton oleju słonecznikowego i 25 tysięcy tom ziarna.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina zboże jedzenie

"Rosja prowadzi neokolonializm". Polski dyplomata przy ONZ o działaniach Moskwy

Zastępca ambasadora RP przy ONZ Mateusz Sakowicz na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym bezpieczeństwa w Afryce powiedział, że "kolonializm nie jest reliktem przeszłości, lecz zmienił się w neokolonializm i jest prowadzony m.in. przez Rosję". Dyplomata zapowiedział również wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  ONZ dyplomacja kolonie Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Instrumenty zamiast broni [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Brat Benedykt Pączka jest kapucynem, dyrektorem African Music School, pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej. Zawsze chciał pracować z biednymi ludźmi. – Gdy pojechałem do Afryki, zakochałem się w niej. Zobaczyłem ludzi, którzy mnie potrzebują. Moje powołanie to być ubogim i pracować z biednymi – mówił bohater reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska MUZYKA muzyka hp szkoła edukacja muzyka afrykańska pomoc dzieci Republika Środkowoafrykańska

Polscy archeolodzy angażują społeczność spoza świata nauki

Spotkania poświęcone historii prowadzone w sudańskich szkołach przez polskich badaczy, dni otwarte dla miejscowej ludności na stanowisku archeologicznym, wzajemne konsultacje na temat odkrywanych zabytków, bo często lokalna społeczność wie lepiej, czym był i do czego służył dany przedmiot… To kilka przykładów tzw. archeologii zaangażowanej, która ma na celu wciąganie miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Sudan