Polskie Radio
Section05

agresja sowiecka

30. rocznica niepodległości Ukrainy. Historyk: Kijów i Moskwa oddalają się od siebie jak dwa wielkie okręty

Rosyjska agresja to największa próba dla Ukrainy w ciągu 30 lat jej niepodległości, najważniejszym sukcesem było zaś dwukrotne zażegnanie ryzyka autorytaryzmu - powiedział ukraiński historyk Jarosław Hrycak. 24 sierpnia Ukraina obchodzi 30. rocznicę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA Wielki Głód dekomunizacja niepodległość Rosja Włodzimierz Lenin Wiktor Janukowycz

"17 września 1939 to dzień jedności dwóch totalitaryzmów". IPN o białoruskim dniu jedności narodowej

17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy - oświadczył IPN, który odniósł się we wtorek do ogłoszenia przez władze Białorusi nowego święta w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Związek Sowiecki Białoruś Aleksander Łukaszenka

Więźniowie sowieckich łagrów na wystawie Narodowego Centrum Kultury

Wystawa Kordegardy Galerii Narodowego Centrum Kultury pt. "Niepamięci", przygotowana dla upamiętnienia obchodzonej w tym roku 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, to przede wszystkim artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców - więźniów sowieckich łagrów, ale też świadectwo sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej eksterminacji narodowej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury wystawa Zbrodnia Katyńska Eufonie Agnieszka Kunikowska Michał Montowski KULTURA

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historyk: 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne

- 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa historia Polski 17 września 1939 Związek Sowiecki społeczeństwo Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody w kraju i za granicą

- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Karta Polaka Polonia II wojna światowa język polski Unia Europejska

17 września 1939. Historyk: Stalin do końca czekał na rozwój wypadków

- Gdyby postępy niemieckie w Polsce były gorsze lub pojawił się jakiś element nie do przewidzenia, nie jestem do końca pewien, czy Stalin w ogóle uderzyłby na Polskę. Do końca czekał na rozwój wypadków i chciał być pewny, że Niemcy rozstrzygnęły kampanię wrześniową - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 17 września 1939 historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki pamięć Antoni Trzmiel Polskie Radio 24