Polskie Radio
Section05

Anna Popek

O. Michał Legan: chrześcijaństwo, to jest religia uczty

W Wigilię spotykamy się przy stole, by uczcić narodziny Jezusa Chrystusa. W Wielkanoc – by świętować Jego zmartwychwstanie. Co więcej, jak wskazuje paulin, o. Michał Legan, gość Anny Popek, "wszystkie porządne przypowieści pana Jezusa kończą się imprezą". Stół, biały obrus, który go przykrywa, okazują się ważnymi elementami, ważnymi symbolami chrześcijaństwa.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie chrześcijaństwo symbole Jezus Chrystus Trójka

Poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

– Kiedy mamy dobre poczucie własnej wartości to tak naprawdę akceptujemy naszą rzeczywistość. Nie oceniamy jej przeciwko sobie, nie szukamy najlepszej postawy w tej rzeczywistości, nie wymagamy od siebie zbyt dużo. Po prostu przyjmujemy postawę na miarę naszych możliwości, naszego stanu emocjonalnego, ale też naszych potrzeb i granic – mówi dr Katarzyna Fąk z Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia psychologia dziecięca

Kasia Cerekwicka o poszukiwaniu równowagi w życiu

Dążenie do osiągnięcia sukcesu na scenie w bardzo dużym stopniu determinowało codzienność artystki, która nie miała czasu, żeby poszaleć czy podróżować, kiedy robili to jej rówieśnicy. – Ten czas przełożyłam sobie na po trzydziestce, kiedy można powiedzieć, że osiągnęłam wymarzony szczyt. Dotknęłam go i stwierdziłam, że to nie jest do końca tak, jak myślałam. Kocham scenę i muzykę, ale popularność i rozpoznawalność, to nie jest coś, co lubię – przyznaje Katarzyna Cerekwicka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Kasia Cerekwicka

"Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego": najnowsza wystawa w Muzeum Literatury

Już od czwartku, 30 listopada, w warszawskim Muzeum Literatury będzie otwarta wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Jak sam tytuł wskazuje, jest ona poświęcona kobietom biorącym udział, pośrednio bądź bezpośrednio w tym największym i najdłużej trwającym zrywie niepodległościowym. I właśnie o tej wystawie z jej kuratorką, Katarzyną Jakimiak, rozmawia w swojej audycji Anna Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Styczniowe kobieta wystawa Muzeum Literatury Warszawa historia Polski Trójka

Krzyżowcy na drodze do krucjaty. Zakon templariuszy i jego burzliwa historia

Składali śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki z niewiernymi. Stali się najbogatszym zakonem rycerskim średniowiecznej Europy. Zostali oskarżeni o herezję, ich ogromny majątek skonfiskowano, a rycerzy posłano na stos. Do dziś inspirują pisarzy i poszukiwaczy skarbów. - O burzliwej historii zakonu Templariuszy w "Leniwym popołudniu" opowiadał Krzysztof Kurzeja. 
Zobacz więcej na temat:  templariusze Trójka

Bigos: czy istnieje przepis idealny? Odkrywamy tajemnice naszej narodowej potrawy!

Za oknami jesień w pełnej krasie, a w kuchni już na dobre rozsiadły się potrawy cięższe, rozgrzewające i pożywne. A jednym z takich jesienno-zimowych klasyków rodzimego kucharzowania jest bigos. W każdym domu przygotowywany inaczej, wg specjalnych, rodzinnych przepisów, czasami przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co więc powinno znaleźć się w prawdziwym, klasycznym polskim bigosie? O tym w rozmowie z Anną Popek mówi szef kuchni Łukasz Konik, autor m.in. książki "Kuchnia regionów".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kuchnia polska bigos jedzenie kuchnia

Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę

– Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska literatura

O szacunku do zdrowia i życia. Beatrycze Delorme: nie poświęcamy sobie dość czasu

- Jesteśmy doradcami dla pacjenta, sugerujemy, co naszym zdaniem jest najlepsze. Pierwsza wizyta u lekarza powinna trwać dwie godziny, tak by pacjent miał przestrzeń, by się otworzyć, powiedzieć, co leży u podstaw jego choroby. To, że poznamy objawy, to nie znaczy, że wiemy, skąd się wzięły - mówiła Betarycze Delorme, anestezjolog, która była gościem Anny Popek w audycji "Między nami kobietami".
Zobacz więcej na temat:  macierzyństwo rodzice

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Jerzy Jarocki Gustaw Holoubek TEATR