Polskie Radio
Section05

antysemityzm

Interwencja wiceszefa MSZ ws. wypowiedzi Georgette Mosbacher

– Rozmawiałem z Wessem Mitchellem. Jednoznacznie dałem do zrozumienia, że niektóre elementy wypowiedzi Georgette Mosbacher są nie do zaakceptowania – mówił w "Pulsie Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki (PiS). – Jej publiczne napiętnowanie uważam za błąd – stwierdził z kolei Marcin Święcicki (PO).
Zobacz więcej na temat:  IPN ustawa Stany Zjednoczone POLSKA Bartosz Cichocki Beata Michniewicz USA Marcin Święcicki

Politycy PiS o słowach amerykańskiej dyplomatki

Georgette Mosbacher podczas przesłuchań w Senacie skrytykowała ustawę o IPN wskazując ją jako źródło wzrostu antysemityzmu w Europie Wschodniej. Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że takie słowa w ogóle nie powinny paść. Z kolei Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii stwierdziła, że "wyzwaniem dla polskiej dyplomacji i nas wszystkich jest dzisiaj nauczyć Panią Mosbacher Polski".
Zobacz więcej na temat:  USA IPN ustawa Stany Zjednoczone Żydzi ŚWIAT

Amerykański baptysta o odkłamywaniu antykatolickiej narracji

Profesor Rodney Stark, baptysta, rozprawia się w książce "Nie mów fałszywego świadectwa" z forsowaną w historiografii, przede wszystkim protestanckiej, lewicowej, antykatolicką narracją. Profesor Paweł Skibiński, który napisał przedmowę do polskiego wydania książki, powiedział w Polskim Radiu 24, że Rodney Stark odkłamuje między innymi antysemityzm katolicyzmu. Stark w książce wydanej przez PiW przypomina mechanizmy bardzo brutalnej wojny religijnej wypowiedzianej przez tych co rzekomo zajmowali obiektywne stanowiska. Dotyczy to między innymi okresu Oświecenia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia chrześcijaństwo literatura

"Problem antysemityzmu w Polsce jest wydumany"

„Nasza wspólna obecność w tym miejscu jest znakiem i dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa pamięci nad kłamstwem i zapomnieniem” - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Izraela Reuvenem Riwlinem wziął udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. O Marszu Żywych mówili w audycji Debata Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Karol Gac (portal Dorzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Andrzej Duda prezydent Izrael Oświęcim Karol Gac II wojna światowa Niemcy Żydzi

Zofia Kossak. „Apelowała o ratowanie Żydów, narażała życie”

Bogoojczyźniana matka-polka, autorka książek historycznych dla młodzieży, antysemitka - takie myślowe kalki przylgnęły do Zofii Kossak-Szczuckiej. Rzeczywiście napisała wiele książek i wypowiadała się niekiedy w sposób, który można uznać za antysemicki, ale była także współtwórczynią - wraz z Wandą Krahelską - Rady Pomocy Żydom Żegota. O jej działalności opowiadała w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka – autorka m.in. książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Kossak Powstanie Warszawskie Auschwitz Wojciech Kossak Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Świadkowie Holokaustu historia Polski II wojna światowa

"Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków"

- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 komunizm PRL Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Rocznica Marca ’68 a relacje z Izraelem. Komentarze

Mija 50 lat od Marca ’68 roku. W ostatnich dniach o wydarzeniach sprzed półwieku – których częścią były frakcyjne walki w PZPR zakończone wydaleniem z Polski kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego – mówili prezydent Andrzej Duda i ambasador Izraela Anna Azari. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Patryka Słowika z „Dziennik Gazety Prawnej”, Miłosza Lodowskiego z portalu „Rebelya.pl” i Michała Płocińskiego z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael IPN Holokaust marzec 1968 historia Polski Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA