Polskie Radio
Section05

archeologia

Unikalne znaleziska pod lodowcem. Liczą tysiące lat

Choć globalne ocieplenie niesie poważne skutki klimatyczne, społeczne i gospodarcze, to stwarza niezwykłą okazję dla archeologów i etnografów - pisze w środę portal BusinessInsider. Topniejące pod wpływem ciepła lodowce odsłaniają w Norwegii pradawne szlaki handlowe, znaczone pozostawionymi tam przedmiotami. Niektóre są w zaskakująco dobrym stanie - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  Europa Zachodnia Norwegia HISTORIA Polskie Radio 24 ŚWIAT

Kości z małopolskiej jaskini. To na pewno byli kanibale

Pradawni mieszkańcy Jaskini Maszyckiej, znajdującej się w Małopolsce, praktykowali kanibalizm. Potwierdzają to badacze, którzy przeprowadzili analizę 63 kości znalezionych w grocie pod koniec XIX wieku. Zamieszkujący ją 18 tysięcy lat temu ludzie spożywali fragmenty ciał przedstawicieli własnego gatunku. Świadczą o tym ślady na zachowanych kościach, w tym próby wydobycia szpiku kostnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA małopolskie prehistoria HISTORIA badanie badania kości jaskinia

Słowianie produktem przypadku historycznego? Autorska wizja początków Polski autorstwa prof. Przemysława Urbańczyka

Najwcześniejsze dzieje Polski do niedawna były osadzone w sztywnym gorsecie teorii, której wszyscy uczyliśmy się w szkole. Jak pisze prof. Przemysław Urbańczyk w swojej najnowszej książce, "Korzenie Polski", ta wizja, jak długo nieodświeżany schemat, uległa stopniowemu zużyciu, znudziła też samych mediewistów, zarówno historyków, jak i archeologów, którzy mieli już dość jałowego powtarzania jedynie słusznej wykładni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka średniowiecze historia Polski Słowianie

Co przez lata odkryto w Göbekli Tepe?

Göbekli Tepe to najstarsze znane nam megalityczne konstrukcje zbudowane przez człowieka. Powstały na terenie dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji, nieopodal granicy z Syrią. Zostały wzniesione ponad 11 tys. lat temu. Najbardziej spektakularnymi obiektami tego założenia są kilkumetrowe kamienne filary w kształcie litery T, pokryte realistycznym płaskorzeźbami dzikich zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Egipt Syria zabytki Zobacz także

Marea - ważny port w czasach bizantyńskich. To punkt badań polskich archeologów

Na zachód od Aleksandrii, nad jeziorem Mareotis znajdują się ruiny antycznego miasta – Marei/Philoxenite. Z analiz naukowców wynika, że w okresie bizantyńskim był to ważny port, a jednocześnie punkt przesiadkowy dla pielgrzymów udających się do położonego kilka kilometrów dalej na południe grobu św. Menasa w sanktuarium Abu Mena.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Egipt Syria zabytki Zobacz także

Od teledysku przez wampirkę po nubijskie szaty. Ogłoszono wyniki konkursu "Archeologiczne Sensacje 2024"

Znamy wyniki plebiscytu "Archeologiczne Sensacje 2024", w którym doceniane są najciekawsze odkrycia, publikacje, projekty i wydarzenia związane z pracami polskich archeologów. Zwycięzców wyłoniono w 10 kategoriach, m.in.: za najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce czy odkrycie zagraniczne dokonane przez polskich badaczy.
Zobacz więcej na temat:  odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki NAUKA Katarzyna Kobylecka