Polskie Radio
Section05

astronomia

Zjawisko, które można oglądać raz na 80 lat. Gdzie i kiedy podziwiać wybuch T Coronae Borealis?

W najbliższych tygodniach pojawi się okazja do zaobserwowania niezwykle rzadkiego zjawiska astronomicznego, które ostatni raz miało miejsce w 1946 roku. Co ważne, ten niezwykły widok będzie można podziwiać gołym okiem, czyli bez pomocy lornetki czy domowego teleskopu. Potem znowu trzeba będzie czekać na nie ok. 80 lat. Jest to więc prawdopodobnie jedyna taka szansa w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Witold Lazar kosmos niebo gwiazdy

Poznaj Mikołaja Kopernika na interaktywnej wystawie w obserwatorium astronomicznym w Olsztynie

W jaki sposób Mikołaj Kopernik dokonał swoich genialnych odkryć? Z czego zasłynął i jak został zapamiętany? Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie zaprasza na interaktywną wystawę zatytułowaną "Doświadczalnia Kopernika". O tym, jak wygląda i co można na niej znaleźć, w Trójce opowiedziała Kinga Grabowska. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Olsztyn Trójka Witold Lazar obserwatorium

"Astronomia i księgi". Kurator: "De revolutionibus" Kopernika to dzieło matematyczne

- Ta wystawa jest zupełnie wyjątkowa. W Poznaniu nie mieliśmy dotąd okazji zobaczyć wszystkich trzech wydań najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika pt. "De revolutionibus" - mówił w Dwójce Piotr Pokora, kurator wystawy "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Jacek Butlewski wystawa Poznań Dwójka KULTURA Biblioteka Raczyńskich

"Wszystkie teleskopy świata" - historia badań kosmosu z udziałem Polaków. Wystawa w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie

Historia badań astronomicznych i szeroki zakres zagadnień związanych z narzędziami astronomicznymi - to najważniejsze założenia nowej wystawy "Wszystkie teleskopy świata - historia badań kosmosu. Polski wkład w badanie i podbój kosmosu" w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Patronem medialnym ekspozycji jest Polskie Radio S.A.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak NAUKA Mikołaj Kopernik Jan Heweliusz Mirosław Hermaszewski Sławosz Uznański

Fotografia 17-letniego Antoniego Zegarskiego wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA

Antoni Zegarski pasjonuje się astronomią i astrofotografią. W przyszłości chce zostać inżynierem oraz pracować w branży kosmicznej. Wykonana przez niego fotografia została  wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA, "Astronomy Picture of the Day". – Ten konkurs dawał mi inspirację do działania – mówi laureat. 
Zobacz więcej na temat:  NASA kosmos księżyc fotografia Trójka noc Witold Lazar