Polskie Radio
Section05
Auschwitz

Auschwitz. 83 lata temu miała miejsce pierwsza ucieczka z niemieckiej "fabryki śmierci"

6 lipca 1940 roku z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz uciekł pierwszy więzień. Niemcy za karę przeprowadzili najdłuższy w historii obozu apel, który trwał 20 godzin. Podczas apelu esesmani przez całą noc chodzili między szeregami więźniów, bijąc ich i kopiąc. Po raz pierwszy wymierzono również publiczną karę chłosty.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Niemcy HISTORIA

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski Holokaust historia Polski historia warszawy HISTORIA

Tadeusz Borowski. Zdać relację żywym, stanąć w obronie zmarłych

"Patrz na to wszystko uważnie i nie trać siły, gdy jest Ci źle. Bo może z tego czasu obozu, z tego czasu oszustw będziemy musieli zdać ludziom żywym relację i stanąć w obronie zmarłych" pisał w opowiadaniu "U nas w Auschwitzu" Tadeusz Borowski. Tej zasadzie podporządkował swoją twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz HISTORIA literatura Tadeusz Borowski II wojna światowa komunizm pisarz książki stalinizm

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź

83 lata od pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. "To symbol męczeństwa wielu narodów"

83 lata temu przeprowadzono pierwszą deportację Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Oświęcimiu w związku z tą rocznicą odbyły się uroczystości z udziałem byłych więźniów. Dyskutowano również, podczas konferencji "Mitteleuropa - czy to tylko historia?" zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie, o niemieckich koncepcjach politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Piotr Gliński Auschwitz historia Polski

Stanisław Ryniak. Posłuchaj wspomnień pierwszego polskiego więźnia Auschwitz

Niezwykłe zrządzenie losu spowodowało, że pierwszy więzień Auschwitz przeżył cztery lata w miejscu, które stało się cmentarzyskiem milionów. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypominamy świadectwo, którym Stanisław Ryniak zdążył podzielić się na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Holokaust Niemcy II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Skandaliczny wpis Tomasza Lisa. Szef MEiN: powinien stanąć przed sądem i odpowiedzieć karnie za swoje słowa

- Taki ktoś, jak Tomasz Lis, który chce wysyłać naszych polityków do komór, powinien stanąć przed sądem i odpowiedzieć za to karnie - skomentował burzę wokół spotu Prawa i Sprawiedliwości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w "Gościu Wiadomości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek tomasz lis Prawo i Sprawiedliwość PiS opozycja kampania wyborcza wybory parlamentarne Auschwitz historia Polski

"Jesteście hipokrytami". Tomasz Poręba odpowiada opozycji na krytykę spotu PiS

Europoseł PiS Tomasz Poręba odniósł się na Twitterze do reakcji opozycji nt. spotu PiS. "Oburzeni? Szkoda, że kiedy ikona PO Tomasz Lis wysyłał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudę do komory nie było żadnej reakcji. Dopiero jak to zobaczyliście, to do was dotarło? Jesteście hipokrytami!" - napisał polityk.
Zobacz więcej na temat:  opozycja tomasz lis twitter Prawo i Sprawiedliwość Auschwitz POLSKA polityka

Prezydent Andrzej Duda: Witold Pilecki był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie zamordowany przez komunistów został rotmistrz Witold Pilecki. - Był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda w 75. rocznicę śmierci rotmistrza.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz Powstanie Warszawskie

Premierowe słuchowisko "Ucieczka" rotmistrza Pileckiego z Auschwitz [POSŁUCHAJ]

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, po dwóch latach i siedmiu miesiącach tajnej działalności, Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. 80 lat później w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko "Ucieczka" jest wspomnieniem tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko II wojna światowa historia Polski Witold Pilecki Auschwitz pr poleca

80 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz

80 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Auschwitz historia Polski II wojna światowa komunizm