Polskie Radio
Section05

biblioteka

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Biblioteki kojarzą się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci czytelnictwo książki dla dzieci

Jakie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych?

"Lalka" i "Ziemia obiecana" - znajomością tej lektury obowiązkowej i powieści trzeba było się wykazać na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dlaczego po raz kolejny taki wybór? Czy kanon lektur szkolnych powinien się zmienić? Czy taka zmiana może być sposobem na zachęcenie młodych ludzi do czytania książek? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo literatura bibliotekarz dzieci Daniel Wydrych szkoła Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski

Polacy czytają trochę więcej. "To jest gra w kulturę"

Ostatni raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce jest nieco bardziej optymistyczny, ale do poziomu z początku XXI wieku Polakom jeszcze wiele brakuje. Podczas pandemii zaczęliśmy jednak chętnie sięgać po książki. - Czytanie opłaca się wszystkim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Klaudia Porębska książki literatura

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie czytelnictwo pisarz Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA

Co można znaleźć między stronami książek? Wystawa "Biuro Rzeczy Znalezionych"

Książki towarzyszą nam przez wiele lat i są świadkami najróżniejszych wydarzeń. Poza historią zapisaną na swoich kartach kryją w sobie także inne skarby. Należą do nich wszystkie rzeczy, które czytelnicy zostawili pomiędzy stronami. Kaliscy bibliotekarze zebrali te niezwykłe pamiątki i stworzyli z nich niespotykaną wystawę. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA książki czas Kalisz Piotr Łodej

Literackie bingo w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

- Zachęcamy, aby sięgnąć po książki oraz dowiedzieć się czegoś więcej o literackich patronach roku 2021 za pomocą naszego #BraczBingo - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wojtaszek z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Krzysztof Kamil Baczyński Cyprian Kamil Norwid Tadeusz Różewicz KSIĄŻKA Jacek Butlewski Rok Lema Rok Norwida Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Rok Tadeusza Różewicza KULTURA

"Tajemniczy ogród" w adaptacji pracowników poznańskiej biblioteki

"Tajemniczy ogród"– opublikowana w 1911 roku powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, doczekała się niezliczonych, w tym teatralnych i filmowych, interpretacji. Do grona osób chcących przypomnieć odbiorcom ten klasyk literatury dziecięcej dołączyli pracownicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, którzy w ramach akcji "Lato z książką online" nagrywają fragmenty książki i publikują w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Łukawski KULTURA Poznań KSIĄŻKA Jacek Butlewski ogród wakacje lato