Polskie Radio
Section05
biografia

"Nie chciał mówić wprost". Stanisław Lem i trauma wojny

– Wszystko wskazuje na to, że Lem spędził we lwowskim getcie wiele miesięcy – mówiła prof. Agnieszka Gajewska w jednym z wywiadów opublikowanych w serwisie specjalnym portalu Polskiego Radia galaktykalema.pl. O tym dramatycznym, dotychczas mało znanym, etapie biografii Stanisława Lema – o czasie II wojny światowej – dziś wiemy już znacznie więcej.  
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem II wojna światowa Lwów biografia Żydzi HISTORIA historia Polski Holokaust III Rzesza literatura KSIĄŻKA

"Artur Rubinstein. Łódzkie tropy" - małe tajemnice wielkiego pianisty

- Każdy ma prawo nie pamiętać po latach kilkudziesięciu, co się działo w jego życiorysie dziecięcym - bo książka dotyczy tych pierwszych 10 lat małego Arturka, które spędził w Łodzi - w związku z czym trzeba wybaczyć mistrzowi, że mógł coś przeinaczyć - mówił w Dwójce dr Maciej Janik, autor publikacji o łódzkim okresie życia Artura Rubinsteina.
Zobacz więcej na temat:  Artur Rubinstein Łódź biografia fortepian Dwójka Marcin Majchrowski

"Jej losy odmieniło poznanie Jerzego Giedroycia". Biografka o Zofii Hertz

- Zofia Hertz nie była osobą pierwszego planu i to w jakimś sensie zainspirowało mnie do napisania tej biografii. Jerzy Giedroyc jeszcze przed wojną był redaktorem pism. Miłosz był już powszechnie znanym poetą. Jerzy Stempowski był już uznanym eseistą. W tamtym czasie Zofia Hertz nie zaistniała w takim znaczeniu. To właśnie poznanie Giedroycia odmieniło jej losy - mówiła w Dwójce Kamila Łabno-Hajduk, autorka książki "Zofia Hertz. Życie na miarę Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Hertz Jerzy Giedroyc biografia Dorota Gacek KULTURA Dwójka

Autor książki "Hübner": był ostatnim z wielkich, o którym nie było biografii

- Zacząłem szukać, co o Zygmuncie Hübnerze zostało napisane. Nagle zdałem sobie sprawę, że takiej książki nie ma. Z wielkich postaci polskiego teatru II połowy XX wieku pozostał on chyba jedynym, o którym takiej biografii, monografii, czy jakkolwiek to nazwiemy, nie było - mówił w "Wybieram Dwójkę" Grzegorz Kozak, autor książki "Hübner".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Huebner biografia Jakub Kukla TEATR Dwójka

Agata Tuszyńska: w radiu zrozumiałam, czym jest montowanie rzeczywistości

- Za każdym razem, gdy wchodzę do gmachu Polskiego Radia, przypominam sobie, jak jako mała dziewczynka siadywałam pod stołem montażowym, a mój ojciec poprawiał swoje wywiady. Wtedy zrozumiałam, na czym polega montowanie rzeczywistości, na czym polega sztuka czynienia lepszych materiałów z nieco gorszych - mówiła w Dwójce dr Agata Tuszyńska, biografka, reporterka i poetka, a prywatnie córka legendarnego dziennikarza sportowego i radiowca Bogdana Tuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Tuszyńska literatura Bogdan Tuszyński poezja biografia Dwójka KULTURA Robert Mazurek

Premiera biografii Kornela Morawieckiego. Premier: wolność i solidarność były dla niego kwintesencją

Premiera książki "Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika" odbyła się 7 grudnia. Jak napisał w mediach społecznościowych szef rządu, "premiera obszernej biografii Kornela Morawieckiego - mojego Ojca i twórcy Solidarności Walczącej - to dla mnie osobiście nieprosta sprawa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kornel Morawiecki polityka Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca biografia komunizm

"Kobiety z obrazów. Polki". Przywrócić pamięć o polskich artystkach

Zofia Stryjeńska, Helena Rubinstein, Olga Boznańska czy Anna Bilińska - to tylko niektóre bohaterki książki Małgorzaty Czyńskiej pt. "Kobiety z obrazów. Polki". - Zdaję sobie sprawę, że poruszyłam kamyk i bardzo się cieszę, że lawina się toczy. Że to jest inspiracja dla bardzo wielu badaczek - mówi sama autorka, w kontekście coraz częściej podejmowanych badań nad artystycznym dorobkiem kobiet.
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo Jakub Kukla artysta Zofia Stryjeńska Misia Godebska-Sert Dwójka

Alfred Szklarski - opisywał dalekie krainy, choć sam nie lubił podróżować

- To kolejny paradoks w jego życiorysie, bo można by się spodziewać, że człowiek, który pisze o przygodach na egzotycznych lądach, chciałby tego najpierw posmakować. Tymczasem on nie lubił podróżować. To zadziwiające. Ponoć wynikało to z jednej, niezbyt udanej eskapady do Egiptu, gdzie bardzo struł się daktylami - mówił w Dwójce Jarosław Molenda, autor książki "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń".
Zobacz więcej na temat:  biografia literatura Alfred Szklarski Jarosław Molenda Jakub Kukla Dwójka