Polskie Radio
Section05

Bolesław Chrobry

Miecz, topór, groty włóczni... historyczne skarby w jeziorze Lednica

Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto kolejne historyczne skarby: militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i pozostałości po umocnieniach brzegowych z czasów Mieszka I. Od 40 lat Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy współpracują przy odnajdywaniu zabytków sprzed 1000 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Mieszko I archeologia Toruń odkrycia i ciekawostki Dorota Truszczak

Zjazd Gnieźnieński i jego znaczenie. Historia nieznana

Z okazji pielgrzymki Cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha, między 7 a 15 marca 1000 roku, dobył się Zjazd Gnieźnieński. Zjazd był okazją zarówno dla Ottona III jak i Bolesława Chrobrego do wprowadzenie politycznych planów w życie, ale również do pozyskania ważnego sojusznika. O znaczeniu tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 archeolog prof. Przemysław Urbańczyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zjazd Gnieźnieński

Wyprawa Bolesława Chrobrego na Ruś Kijowską

Tysiąc lat temu Bolesław Chrobry ruszył ze swoją armią na Ruś Kijowską, aby zdobyć Kijów. Wyprawa się powiodła, a według legendy, Chrobry wyszczerbił swój miecz, uderzając nim o złotą bramę w geście zwycięstwa. Od tego czasu ów miecz zwany jest szczerbcem. O tysiącleciu wyprawy kijowskiej, jej przyczynach i dalekosiężnych skutkach, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Ruś Kijowska