Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

"Bóg pozwala mi lepiej poznawać samego siebie"

– Bóg pozwala mi lepiej poznawać samego siebie, za co jestem mu bardzo wdzięczny – powiedział Tomasz Budzyński, wokalista zespołu Armia. W najnowszej odsłonie audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o wzajemnych oddziaływaniach pomiędzy chrześcijaństwem a współczesną kulturą. Punktem wyjścia do dyskusji była niedawna premiera kultowej płyty „Legenda” zespołu Armia, która ukazała się w całkiem nowej aranżacji i  interpretacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia

Gietrzwałd - miejsce objawień maryjnych sprzed 140 lat

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii. Objawienia rozpoczęły się 27 czerwca, a zakończyły 16 września 1877 roku. Matka Boska miała się objawić w sumie 160 razy. O objawieniach w Gietrzwałdzie mówił w audycji Wszystko Jest Historią brat Grzegorz Filipiuk (rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów).
Zobacz więcej na temat:  historie historia Polski Kościół katolicyzm

"Każdy z nas jest powołany do świętości"

„Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem.” – podkreślał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane były pieniądze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. O Dniu Wszystkich Świętych mówił w audycji Północ-Południe Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, a o kweście na Powązkach opowiadali aktorzy Kazimierz Kaczor i Karol Strasburger.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Episkopat Polski Powązki

„Kategoria świętości nie mówi ludziom dzisiaj nic”

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czy te święta mają odniesienie do tego, co jest najważniejsze dla współczesnego człowieka? O znaczeniu świętości i śmierci dla współczesnych społeczeństw mówili w audycji W Gruncie Rzeczy ks. Robert Skrzypczak, (teolog i psycholog) i Mariusz Cieślik (publicysta, krytyk literacki i scenarzysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Mariusz Cieślik

Dzień Wszystkich Świętych na świecie

1 listopada to dzień, w którym wspomina się zmarłych, a 2 listopada - dzień zaduszny. O tym, jak przeżywa się te dni w innych niż Polska zakątkach świata – m.in. w Korei Południowej czy Boliwii - opowiadali brat Andrzej Baranowski, palotyn, który od 16 lat pracuje w Korei Południowej i siostra Franciszka Polaczek i Maria Dąbrowska, które mieszkają w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Korea Południowa

"Władze PRL próbowały zlaicyzować Wszystkich Świętych"

– Jeżeli 1 listopada byłby „świętem zmarłych”, czyli tych, którzy już nie istnieją, to byłaby to bardzo smutna uroczystość – podkreślał w Polskim Radiu 24 ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na naszej antenie o radosnym dniu Wszystkich Świętych mówił również ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Bogdan Bartołd historia PRL

"Wciąż podnosimy sprawę zwrotu wraku Tu-154"

- Polska jest atakowana przez Unię Europejską za to, że nie chcieliśmy przymusowej relokacji islamskich imigrantów, za sukcesy gospodarcze i kwestię chrześcijaństwa – stwierdził w audycji 24 Pytania wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Odniósł się w ten sposób m.in. do kwestii pomnika Jana Pawła II we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Dziedziczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski katastrofa w Smoleńsku Unia Europejska uchodźcy imigranci w Europie Francja