Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

"Każdy z nas jest powołany do świętości"

„Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem.” – podkreślał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane były pieniądze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. O Dniu Wszystkich Świętych mówił w audycji Północ-Południe Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, a o kweście na Powązkach opowiadali aktorzy Kazimierz Kaczor i Karol Strasburger.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Episkopat Polski Powązki

„Kategoria świętości nie mówi ludziom dzisiaj nic”

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czy te święta mają odniesienie do tego, co jest najważniejsze dla współczesnego człowieka? O znaczeniu świętości i śmierci dla współczesnych społeczeństw mówili w audycji W Gruncie Rzeczy ks. Robert Skrzypczak, (teolog i psycholog) i Mariusz Cieślik (publicysta, krytyk literacki i scenarzysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Mariusz Cieślik

Dzień Wszystkich Świętych na świecie

1 listopada to dzień, w którym wspomina się zmarłych, a 2 listopada - dzień zaduszny. O tym, jak przeżywa się te dni w innych niż Polska zakątkach świata – m.in. w Korei Południowej czy Boliwii - opowiadali brat Andrzej Baranowski, palotyn, który od 16 lat pracuje w Korei Południowej i siostra Franciszka Polaczek i Maria Dąbrowska, które mieszkają w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Korea Południowa

"Władze PRL próbowały zlaicyzować Wszystkich Świętych"

– Jeżeli 1 listopada byłby „świętem zmarłych”, czyli tych, którzy już nie istnieją, to byłaby to bardzo smutna uroczystość – podkreślał w Polskim Radiu 24 ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na naszej antenie o radosnym dniu Wszystkich Świętych mówił również ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Bogdan Bartołd historia PRL

"Wciąż podnosimy sprawę zwrotu wraku Tu-154"

- Polska jest atakowana przez Unię Europejską za to, że nie chcieliśmy przymusowej relokacji islamskich imigrantów, za sukcesy gospodarcze i kwestię chrześcijaństwa – stwierdził w audycji 24 Pytania wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Odniósł się w ten sposób m.in. do kwestii pomnika Jana Pawła II we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Dziedziczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski katastrofa w Smoleńsku Unia Europejska uchodźcy imigranci w Europie Francja

500-lecie reformacji. W jaki sposób wpłynęła na chrześcijaństwo?

– Bez wątpienia w Kościele dochodziło do wielu nadużyć. Luter chciał to jedynie powstrzymać – powiedział dr Sebastian Duda, teolog, filozof i eseista. W tym roku przypada 500-lecie reformacji, której początek datuje się na rok 1517 i ówczesną działalność Marcina Lutra. Przy tej okazji w audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o źródłach i skutkach tego religijno-polityczno-społecznego ruchu.
Zobacz więcej na temat:  religia Kościół Marcin Luter

Pomnik Jana Pawła II we Francji "ocalić od ocenzurowania"

Francja chce usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Rząd Beaty Szydło proponuje przenieść pomnik do Polski. Premier Beata Szydło podjęła starania, aby ocalić pomnik Jana Pawła II we Francji. Kilka dni temu francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Polaka w mieście Ploermel w Bretanii. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak z dziennika Rzeczpospolita.
Zobacz więcej na temat:  Francja Beata Szydło Jan Paweł II premier Paryż

Samospalenie przed PKiN a moralność chrześcijańska

19 października w centrum Warszawy, przed Pałacem Kultury i Nauki, podpalił się mężczyzna. Stan 54-letniego mężczyzny jest ciężki. Policja zabezpieczyła monitoring i przesłuchuje świadków; sprawa zostanie przekazana do śródmiejskiej prokuratury rejonowej. O tragedii mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Łukasz Kobeszko (portal Aletheia) i Tomasz Rowiński (redaktor naczelny portalu Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo religia wiara

"Tworzy się bardzo pozytywny obraz Lutra”

Zbliża się 31 października. To dzień, w którym minie 500 lat od przybicia przez Marcina Lutra 95 tez do drzwi katedry w Wittenberdze. Rocznicę tę będą świętować luteranie, inne wyznania protestanckie, ale także Kościół Katolicki. O tym, dlaczego Katolicy świętują rocznicę wydarzenia, które zapoczątkowało rozłam w łonie chrześcijaństwa, mówił w audycji "Życie z duszą, czy bez" Paweł Lisicki z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Marcin Luter protestantyzm Paweł Lisicki