Polskie Radio
Section05

czas

Spóźnienie. Kiedy wypada, kiedy nie można

Wymówek dotyczących spóźnienia się jest wiele. Co ciekawe – jedna z nich od niedawna jest prawdziwa. Jak udowodnili psychoterapeuci z Wielkiej Brytanii, spóźnianie się to efekt niewystarczającego docenienia samych siebie. Co więcej, ci sami naukowcy dowiedli, że osoby borykające się z tą przypadłością w blisko 80 proc. przypadków potrafią wykorzystać spóźnianie się na swoją korzyść.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan Paweł Turski

Co można znaleźć między stronami książek? Wystawa "Biuro Rzeczy Znalezionych"

Książki towarzyszą nam przez wiele lat i są świadkami najróżniejszych wydarzeń. Poza historią zapisaną na swoich kartach kryją w sobie także inne skarby. Należą do nich wszystkie rzeczy, które czytelnicy zostawili pomiędzy stronami. Kaliscy bibliotekarze zebrali te niezwykłe pamiątki i stworzyli z nich niespotykaną wystawę. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA książki biblioteka Kalisz Piotr Łodej

Jan Maciejewski: nasze życie przypomina narrację Prousta

- Nasz sposób postrzegania świata, ukształtowany przez media społecznościowe, ma zaskakująco wiele wspólnego z książką "W poszukiwaniu straconego czasu". Tam bardzo rzadko występują elementy fabuły, a jeżeli jakaś akcja się pojawia, to jako dalekie tło wydarzeń, natomiast kwintesencją są emocje - mówił w Dwójce publicysta i filozof Jan Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe Facebook twitter Instagram Marcel Proust KULTURA Dwójka Michał Szułdrzyński

Niedługo znów przestawimy zegarki. 84 proc. obywateli UE przeciw zmianie czasu na zimowy

Już niedługo będziemy mogli pospać dłużej i przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 25 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu Komisja Europejska społeczeństwo zegary czas pracy POLSKA zdrowie