Polskie Radio
Section05
czas

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

W ostatnią niedzielę marca znów rozpoczyna się czas letni. W nocy (z soboty na niedzielę) przestawimy zegarki o jedną godzinę do przodu, w związku z czym pośpimy krócej. Odzyskamy ją jesienią, kiedy z kolei w nocy dodadzą nam jedną godzinę snu. Ale kto ją odda? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu kalendarz HISTORIA historia Polski PRL I wojna światowa II wojna światowa Rosja Niemcy USA Unia Europejska zegar zegary zegarek

29 lutego, czyli co zrobić z dodatkowym dniem życia

Według niektórych należy cieszyć się przyjemnościami, póki żyjemy. Inni zalecali korzystanie z czasu, jaki dany został człowiekowi, uważnie i mądrze. Czasu, który – z czym zgadzali się chyba wszyscy – jest okrutnie krótki, zawsze niewystarczający. Dlatego 29 lutego, dodatkowy dzień w roku, może być dobrą okazją do kilku refleksji o tym, co mówili myśliciele o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia starożytność kalendarz psychologia życie

Janusz Kukuła: to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia

- Gdy wypowiem teraz słowo dom i spojrzę panu w oczy, to zobaczę inny dom niż o którym ja myślę, czy który widzę przed oczami, kiedy to słowo wymawiam i to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Kukuła TEATR Teatr Polskiego Radia SZTUKA Antoni Opaliński

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Wszechświat Ziemia słońce