Polskie Radio
Section05

Daniel Wydrych

Spór wokół Turowa. "Nie da się kopalni, ot tak, zamknąć na klucz"

Jeśli my tu wszystko wyłączymy, to po tygodniu opadów będzie katastrofa. Zbiorniki wystarczą na trzy, cztery dni. Czesi też będą mieli problem, bo osuwisko będzie się dalej osuwać. To nie jest tak, że można kopalnię jak dom zamknąć, z dnia na dzień, klucz wyciągnąć i już - przekonują górnicy Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Czesi twierdzą, że Turów zabiera im wody gruntowe. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), odpowiadając na czeską skargę, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla.
Zobacz więcej na temat:  Czechy

To już ostatnie dni poszukiwań "Człowieka bez barier" roku 2021

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 września. Celem konkursu "Człowiek bez barier" jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. Każdego roku wyłanianych jest pięcioro laureatów. Jeden z nich otrzymuje tytuł "Człowiek bez barier" i statuetkę, a czterej pozostali równorzędne wyróżnienia.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność niepełnosprawni

Rusza Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: to moje ukochane dziecko

- Zamość będzie żył przez najbliższe dni słowami, obrazami, które powstają po to, by życie było piękniejsze, by ludzie byli mądrzejsi, lepsi, delikatniejsi. Żeby każdy człowiek wiedział, że nie jest sam. Po to robimy ten festiwal. Zapraszamy bardzo serdecznie - powiedział w Jedynce dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2021" rozpoczął się dziś i potrwa do poniedziałku.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2021 Janusz Kukuła TEATR KULTURA Teatr Telewizji Polskie Radio TVP

Dżemy, konfitury, pikle, nalewki . Jak zacząć przygodę z przetworami?

Warto robić przetwory. Nie są one aż tak praco- i czasochłonne jakby się wydawało. Możemy je doprawić do własnego smaku i gustu. Kontrolować ilość cukru czy octu. Zawsze wiemy, co jest w środku. Nie wyjdzie nam też drożej niż w sklepie, pod warunkiem, że nie będziemy porównywać do popularnych produktów niezbyt dobrej jakości - przekonuje autorka poradników Małgorzata Świgoń.
Zobacz więcej na temat:  jedzenie przetwory STYL ŻYCIA

W poszukiwaniu legendarnej Paskudy... "Lato z Radiem" nad Zalewem Zegrzyńskim

Reporter Maciej Walecki nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie szukał śladów Paskudy. Polska po raz pierwszy usłyszała o niej w latach 80. - jak zwykle, dzięki "Latu z Radiem". Dziennikarze docierali do świadków, powstawały podobizny, wyobrażenia. W pewnym momencie panika sprawiła, że matki zabierały dzieci z obozów nad Zalewem Zegrzyńskim.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Maciej Walecki

Lekkoatletyka, wilki i odchody łosia. "Lato z Radiem" w Kampinoskim Parku Narodowym

Po co Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 kilometrów, wozi ze sobą złoty medal? Jaki ekskluzywny towar wytwarza się z odchodów łosia? Czego nie wolno robić w lesie? I co wspólnego z Parkiem Narodowym ma sport? Na te pytania, odpowiedzi szukał Roman Czejarek, który tydzień rozpoczął od wizyty w Kampinoskim Parku Narodowym.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Roman Czejarek Kampinos ekologia przyroda igrzyska olimpijskie

W Lubaniu badają podziemia z czasów II wojny światowej. Co ukryto pod Kamienną Górą?

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc próbuje dotrzeć do podziemnego kompleksu militarnego pod Kamienną Górą w Lubaniu. Wehrmacht w tym mieście odniósł ostatnie zwycięstwo podczas II wojny światowej. - Od tego czasu w środku nie stanęła ludzka stopa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Zajdel, zastępca burmistrza. Jakie tajemnice kryją niemieckie podziemia?
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk II wojna światowa