Polskie Radio
Section05

deportacje

Ukraińcy w USA dostali niepokojącą wiadomość. "Masz 7 dni"

Tysiące Ukraińców przebywających legalnie w USA otrzymało wiadomości o cofnięciu ich statusu i nakazie opuszczenia kraju w ciągu 7 dni. Informacja wywołała panikę, aczkolwiek władze zapewniają, że e-maile zostały wysłane przez pomyłkę. Nie wiadomo, ilu dokładnie uchodźców dotyczy błąd. Wcześniejsze plany deportacyjne zakładały nawet 240 tysiące osób.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina USA migracja wojna na Ukrainie ŚWIAT

Grecy, Tatarzy, Turcy, Rosjanie, Ukraińcy... Krym wiele razy przechodził z rąk do rąk

Ten skrawek lądu przez tysiące lat był łakomym kąskiem dla wielu ludów Europy i Azji. Kto panował nad Krymem, zyskiwał znaczenie na Morzu Czarnym. Rosja, siłą odbierając półwysep Ukrainie w 2014 roku, po raz kolejny próbuje zmienić geografię polityczną regionu.
Zobacz więcej na temat:  Krym Morze Czarne Rosja Ukraina Imperium Osmańskie Turcja prehistoria agresja aneksja Tatarzy krymscy Tatarzy

Deportacje Ukraińców z USA? Trump odpowiada w swoim stylu

Prezydent Donald Trump przyznał, że bierze pod uwagę odebranie Ukraińcom przyjętym przez USA po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji statusu ochronnego - poinformował korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski. Amerykański przywódca zapowiedział, że decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższym czasie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina USA Stany Zjednoczone Donald Trump Marek Wałkuski deportacja Ameryka

Mija 85 lat od pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód

Mija 85 lat od pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzonej przez NKWD. 10 lutego 1940 roku w głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tysięcy polskich obywateli. Wielu umarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Związek Sowiecki IPN stalinizm

Masowe deportacje w USA. Kogo dotyczą i z czego wynikają?

- Wszyscy moi ludzie są atakowani, nawet dzieci - mówiła zalana łzami amerykańska piosenkarka Selena Gomez, odnosząc się do deportacji imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Spadła na nią za to fala hejtu. Były kandydat Partii Republikańskiej do Senatu stwierdził, że Gomez również powinna zostać deportowana. Zdarzenie jest natomiast pokłosiem jednego z rozporządzeń Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka USA Zobacz także Piotr Firan Stany Zjednoczone imigracja Migranci

Polonia zagrożona deportacjami? "Informujemy co robić"

Pierwsi nielegalni imigranci opuścili Stany Zjednoczone, po tym jak na początku swojej prezydentury Donald Trump zapowiedział deportację takich osób z kraju. Według różnych szacunków, deportacje mają dotyczyć od 11 do 14 milionów mieszkańców USA żyjących bez statusu imigracyjnego. Może to także dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Stany Zjednoczone Polacy za granicą Polonia