Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Piotr Paziński i zbiór szkiców "Obstalunki"

"Nie szuka się zawsze świadomie. Ja wierzę  w to, co surrealiści nazywali  przypadkiem obiektywnym to znaczy, że  wpada się na coś niby przypadkiem, ale tak naprawdę nieświadomość nas do tego prowadzi i w jakiś sposób realizuje być może zewnętrzną konieczność. To znaczy, że musimy znaleźć jakiś tekst albo musimy trafić w antykwariacie na jakąś książkę, która nam się przyda i otworzy nam nowe interpretacje tego nad czym właśnie ślęczymy" – mówi Piotr Paziński. 
Zobacz więcej na temat: 

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wśród słów i kolorów

"Wybitny malarski talent przekreśliła w sobie dla poezji, łatwo, rozrzutnie, bez reszty. Można by wprawdzie powiedzieć, że go nie przekreśliła, tylko zmieniła technikę, przechodząc z linii i koloru na słowo. Mając dwa równej miary talenty, wybrała jeden, a drugiemu dała w sobie zamrzeć" – tak o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pisała poetka Beata Obertyńska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Małgorzata Czyńska malarstwo biografia Dwójka KULTURA

Carlos Marrodan Casas - słuch absolutny do literatury

"Zastanawiałem się nad tytułowym hasłem festiwalu i uznałem, że w literaturze - w tłumaczeniu jej - odnalazłem siebie" - mówił Carlos Marrodan Casas odbierając 25 kwietnia Nagrodę Translatorską imienia Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznaną mu za całokształt twórczości przekładowej. Wyróżnienie zostało wręczone podczas Gdańskich Spotkań Literackich "Odnalezione w tłumaczeniu". 
Zobacz więcej na temat:  Carlos Marrodan Casas tłumacz Dwójka literatura Mario Vargas Llosa KULTURA

Wojciech Kass, listy do (niepoznanego) poety i ciemność z wyboru

- Mam przekonanie, że cisza i mrok będą niebawem wspaniałym towarem turystycznym. Cywilizacja i kultura polegają na tym, że człowieka nieustannie wydobywa się z ciemności na światło. Ono powoduje, że wychodzimy na zewnętrz i cały czas mamy przed oczyma widno. Dla mnie coraz ciekawsze jest to, że zostaję na progu nocy i wyobrażam sobie, co jest za horyzontem - mówił w Dwójce Wojciech Kass, autor książki "Listy do (niepoznanego) poety".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA literatura poezja KSIĄŻKA Leśniczówka Pranie

Zbrodnia katyńska. Józef Czapski - więzień ze Starobielska, który uniknął śmierci

- Józef Czapski myślał, że to był przypadek. Jego siostra Maria mówiła, że to cud. Dopiero pod koniec życia Czapski dowiedział się, że wraz z grupą ok. 70 towarzyszy został niejako wypisany z obozu w Starobielsku na skutek not dyplomatycznych, które szły od austriacko-niemieckiej linii jego rodziny do niemieckiej ambasady w Rzymie w czasie, gdy Rosja z Niemcami byli w okresie paktu o nieagresji - mówiła w Dwójce Agnieszka Kosińska, kierownik Pawilonu J. Czapskiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Dwójka zbrodnia katyńska Agnieszka Kosińska Kraków wystawa Pawilon Józefa Czapskiego

Jarosław Iwaszkiewicz - meloman, kolekcjoner, przyjaciel muzyków i niedoszły kompozytor

- Jego życie w pewien sposób zatoczyło koło. Iwaszkiewicz rozpoczął od marzeń o byciu kompozytorem, jego pierwsze artystyczne kroki miały charakter muzyczny. I właśnie tu, w umieralni, symbolicznie zamyka się to życie w otoczeniu biografii kompozytorów, książek muzycznych i płyt, wśród których na pierwszym miejscu jest jego krewny, Karol Szymanowski - mówił w Dwójce Maciej Koszewski z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz Danuta Gwizdalanka literatura Andrzej Sułek podkowa leśna Dwójka KULTURA Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Szczepan Twardoch: "Null" to powieść historyczna, pisana na bieżąco

"Bo jeśli wierzę w cokolwiek w świecie, to właśnie w powieść. Wierzę, że powieść jest osiągnięciem cywilizacyjnym. Powieść to jest coś wielkiego. Naprawdę. I chcę się tym zajmować, dopóki nie umrę" - tak w jednym z wywiadów mówił Szczepan Twardoch. Przywiązany do tej wiary w siłę powieści, ofiarował nam kolejną, zatytułowaną "Null".
Zobacz więcej na temat:  Szczepan Twardoch literatura wojna na Ukrainie KULTURA Dwójka literatura polska Zobacz także Dwójka Ukraina KSIĄŻKA

Warszawa Słonimskiego. "Na swoje rodzinne miasto patrzył realistycznie, ale z miłością"

- Antoni Słonimski to jeden z najbardziej warszawskich Skamandrytów. Nie tylko ze względu na fakt, że przyszedł tutaj na świat. Tak samo było z Lechoniem, ale on karmił swoją wyobraźnię mitem Paryża Północy, natomiast Słonimski patrzył na Warszawę realistycznie. Niezmiernie ją przy tym kochał - mówiła w Dwójce varsavianistka Lidia Sadkowska-Mokkas.
Zobacz więcej na temat:  poezja Antoni Słonimski Warszawa literatura Dwójka KULTURA Zobacz także Lidia Sadkowska-Mokkas Rok Antoniego Słonimskiego Skamandryci

"Świat malowany drobiazgami na świetlistym tle". Wspomnienie o Renacie Gorczyńskiej

- W opowieściach Renaty odbijał się świat wczorajszy z całym jego pociągającym bogactwem, z wyrazistymi sylwetkami bohaterów; świat malowany drobiazgami na świetlistym tle. Ale w samej Renacie obok tego "wczoraj" było zawsze "dzisiaj". Była jej pasja życia, dudniący śmiech, chmury dymu papierosowego, nigdy niezaspokojona ciekawość - tak zmarłą Renatę Gorczyńską wspominał Marek Zagańczyk.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze wspomnienie Renata Gorczyńska Dwójka Zobacz także odeszli 2025