Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Aldona Łaniewska-Wołłk Góry Stołowe zamek Dolny Śląsk Festiwal Góry Literatury Ireneusz Grin

Kazimierz Wierzyński i miłość do sportu

Audycja z cyklu "Kręgi bliskości" tym razem była poświęcona pasji Kazimierza Wierzyńskiego do sportu. A mówić jest o czym, bowiem poeta walnie przyczynił się do stworzenia nowoczesnej koncepcji ówczesnego "Przeglądu Sportowego". O pasji poety do sportu opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia dr Konrad Niciński z Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kazimierz Wierzyński poezja KULTURA Rok Kazimierza Wierzyńskiego literatura

Wybitni poeci na Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie

Wybitni poeci polscy i zagraniczni, w tym po raz pierwszy Andrzej Sosnowski, są gośćmi Festiwalu Miłosza w Krakowie. W świętowanym Roku Miłosza wydarzenie jest rekordowo długie, a do miasta zjechali się wybitni twórcy i poeci. O festiwalu - na jego półmetku - w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedziała Dorota Gacek.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Festiwal Miłosza Kraków literatura poezja KULTURA Dwójka Jakub Kukla

Patrick Leigh Fermor. Na czym polega fenomen jego książek i pieszych wędrówek?

"Zmienić scenerię; porzucić Londyn i Anglię i wyruszyć przez Europę niby włóczęga - lub jak znamiennie sformułowałem to na własny użytek, niczym pielgrzym lub pątnik" - takie postanowienie podejmuje osiemnastolatek Patrick Leigh Fermor.
Zobacz więcej na temat:  Europa literatura książki podróże podróże zagraniczne pisarze i poeci Patric Leigh Fermor Dorota Kozińska Marek Zagańczyk Dwójka

"Alfabet Gombrowicza" - "F" jak "ferdydurkiści"

W cyklu "Alfabet Gombrowicza" przyszedł czas na literę "F" jak "ferdydurkiści". Posłuchaliśmy opowieści Klementyny Suchanow - autorki dwutomowej biografii Gombrowicza "Ja, geniusz" oraz książki "Argentyńskie przygody Gombrowicza". Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy opowieści Konstantego Jeleńskiego i prof. Michała Głowińskiego o ich fascynacji tą powieścią.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz literatura pisarze i poeci Dwójka Festiwal Dwa Teatry książki lektury KULTURA

Stefan Chwin z okazji jubileuszu: Literatura ma to do siebie, że nie można niczego ukryć

Sam Stefan Chwin twierdzi w opisie książki, że dziennik napisał "trochę pod włos naszych demaskatorskich czasów, które chętnie przedstawiają rodzinę i małżeństwo jako źródło nieszczęść, katastrof i cierpień". Jak dodaje, "Dziennik życia we dwoje" to opowieść o nim, Krystynie Chwin i ich wspólnym życiu - życiu osób o różnych temperamentach. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w audycji "Strefa literatury". 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Chwin jubileusz literatura Gdańsk Krystyna Chwin dziennik pisarz książki literatura polska Dwójka

Prof. Tomasz Bocheński: Gombrowicz jako czytelnik ukrywał swe literackie fascynacje

- Gombrowicz jako czytelnik chronił swój zachwyt, na powierzchni jest Witold, który atakuje innych autorów i obniża wartość ich twórczości. Głębiej widzimy kogoś innego, kto w sposób niesłychanie dyskretny traktuje swoje fascynacje. Jednak najważniejsze jest obcowanie ze sztuką, to jest taktyka odpychania i przybliżania, jak to niegdyś opisał Jan Błoński - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Tomasz Bocheński. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dwójka literatura KULTURA Tomasz Bocheński

Światowy Dzień Poezji - świętujemy również w sobotę

W Dwójce przedłużyliśmy świętowanie czwartkowego (21.03) Międzynarodowego Dnia Poezji. W audycji "Dwie do setki" spotkaliśmy się z poezją, porozmawialiśmy o tym jak najlepiej prezentuje się na radiowej antenie, sprawdziliśmy jak czytać wiersze w radiu, a jak na scenie i spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób poezja łączy ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Poezji poezja Iwona Smolka Anna Chodakowska Krzysztof Siwczyk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

Yang Lian laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta. "To poeta o niesłychanej wyobraźni"

- Do Yanga Liana trzeba podejść z pełną otwartością i gotowością na przygodę, co wydaje mi się wielką zaletą. Z jednej strony ta poezja jest pełna intuicyjnych połączeń obrazów, a z drugiej ostro społeczna. To są wiersze w jakiś nieoczywisty sposób polityczne przeciwko chińskiemu reżimowi. Ale również wiersze dotyczące pandemii, wojny na Ukrainie. On bardzo żywo komentuje wydarzenia, ale to nie jest publicystyka, to coś dużo bardziej subtelnego - stwierdziła Krystyna Dąbrowska, jurorka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Yang Lian poezja Dwójka literatura Michael Krüger Edward Hirsch Krystyna Dąbrowska

Jerzy Jarzębski we wspomnieniach. "Nie obrażał się na to, że literatura się zmienia"

- To jeden z tych krytyków starszego pokolenia, który nie obrażał się na to, co się zmienia w literaturze, co już nie jest jakby jego czy nie jest po jego myśli. Zamiast tego zawsze w bardzo otwarty sposób poszukiwał tego, co nam to mówi o naszej rzeczywistości - mówiła w Dwójce prof. Dorota Kozicka o zmarłym pod koniec lutego prof. Jerzym Jarzębskim.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski literatura Witold Gombrowicz odeszli 2024 KULTURA Dwójka Dorota Kozicka