Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Historia Warszawy. Pomnik Adama Mickiewicza, który powstał przy "pomocy" Hermanna Göringa

- Ktoś tak mały i niepotrzebny światu jak Göring, zrobił raz w życiu coś dobrego. Przysłużył się temu, że pan Adam znowu stoi, i możemy mu się przyglądać - mówił Paweł Sołtys, autor książki "Sierpień". Gość Dwójki zebrał w niej swoje obserwacje ze spacerów po Warszawie i poznawania jej historii. Efektem tej podróży są różne ciekawostki, jak choćby "udział" Hermanna Göringa w odbudowie pomnika Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka proza literatura Warszawa Paweł Sołtys historia Polski

Janusz Różewicz - starszy brat Stanisława i Tadeusza

"Był głodny jedzenia, miłości, ludzi, świata" – tak Janusza Różewicza z czasów przedwojennych wspominał najmłodszy z braci – Stanisław. Z kolei Tadeusz Różewicz przywołując ostatnie spotkanie z bratem, już podczas okupacji w 1943 roku wyczuł w nim jakieś nie znane dawniej napięcie. W "Strefie literatury" zapraszamy na opowieść o poecie i żołnierzu Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Różewicz Radomsko Dwójka Dagadana Daga Gregorowicz poezja literatura Tadeusz Różewicz Stanisław Różewicz

Rasa Rimickaite i pierwsze wrażenia z Polski. "Kraj anten satelitarnych, aptek i sklepów z butami"

Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rasa Rimickaite Litwa KULTURA stosunki polsko-litewskie

Biografia Franza Kafki. Pisarz, który wychowywał się w napięciu

"Biografia" to słowo pochodzące z greki, oznacza "opis życia". Ale biografia zawsze milknie w momencie, gdy urywa się to, co zapisane. Biograf nie doświadcza życia, które usiłuje opisać. Jego zadaniem jest rekonstrukcja, bynajmniej nie faktów, jak może myślałby czytelnik, lecz ich śladów w języku. Podglądacz rzadko kiedy bywa dobrym biografem – pisze Reiner Stach w drugim tomie biografii Franza Kafki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Franz Kafka literatura Praga KULTURA biografia

Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator

"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dwójka literatura literatura polska poezja KULTURA Anna Romaniuk

Targi Książki w Krakowie: Piotr Pytlakowski z nagrodą im. Jana Długosza

Targi Książki w Krakowie to blisko pół tysiąca wystawców, prezentujących nowości wydawnicze. Czytelnicy z kolei mają niepowtarzalną okazję, by spotkać się z ulubionymi autorami. To także świetny moment, aby poznać laureata Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku został nim Piotr Pytlakowski, autor reportażu "Strefa niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Nagroda im. Jana Długosza Piotr Pytlakowski Ryszard Nycz literatura literatura polska książki Targi Książki w Krakowie Dwójka KULTURA

Marzanna Bogumiła Kielar. Poetka, którą inspiruje geologia

"Zbudowała swój świat, odseparowany, chłodny, wilgotny, lecz przesycony cichą emocją, niepewną, lecz wyczuwalną duchowością, także kobiecy" - tak uzasadniono przyznanie Marzannie Bogumile Kielar Nagrody Poetyckiej "Silesius" za całokształt twórczości. Poetka podzieliła się w Dwójce swoją drogą do poezji oraz tym, dlaczego inspiruje ją geologia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka poezja literatura Marzanna Bogumiła Kielar KULTURA

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Czyżewski Sejny wspomnienie Dwójka poezja literatura KULTURA

R jak Radomsko i jak Różewicz

- Początki Radomska sięgają czasów prehistorycznych, ale trzymając się czasów prawie nam współczesnych, przyjmuje się, że przed 1266 rokiem nastąpiła lokacja miasta na prawie niemieckim, za czasów księcia Leszka Czarnego. Zaś pierwszą pisanką wzmiankę o Radomsku datuje się na 1244 rok - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Radomsko Aldona Łaniewska-Wołłk Barbara Osterloff Stanisław Różewicz Janusz Różewicz

Krok do poezji. Z pamiętnika Kazimierza Wierzyńskiego

- Tuwim mieszkał przy ul. Królewskiej. Rozmowa potoczyła się jak strzał z pistoletu. Recytowaliśmy sobie wiersze, jeden po drugim. Przed 20.00 poszliśmy do "Picadora". Tuwim wyjął notatnik i odczytał moją strofę. Ledwo się opamiętałem, wepchnięto mnie na estradę. Przeczytałem oczywiście "Szumi w mej głowie". W ten sposób stałem się pikadorczykiem - mówił Kazimierz Wierzyński w jednym z wywiadów. W 130. rocznicę urodzin poety sięgnęliśmy po jego archiwalne wspomnienia.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Rok Kazimierza Wierzyńskiego wspomnienie RWE Radio Wolna Europa Skamandryci Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka KULTURA literatura