Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski jubileusz Wojciech Bonowicz literatura KULTURA

Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Józef Wittlin to pisarz wrażliwości moralnej"

- W tych esejach zwraca się do nas znakomity pisarz, stylista, ironista. Józef Wittlin imponuje umiejętnością spokojnego mówienia, którą bardzo cenił u Homera. To była wielka wrażliwość połączona ze spokojem, co sprawia, że to dobra lektura na trudny czas - mówiła na antenie Dwójki prof. Katarzyna Szewczyk-Haake, która opracowała dwutomowe wydanie książki "Orfeusz w piekle XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  książki eseistyka Dwójka Józef Wittlin literatura

Sofija Andruchowycz: agresja Rosji na Ukrainę jest dla mnie szokiem

- Znajduję się w Iwano-Frankiwsku, to jest moje miasto rodzinne, tu mieszkają moi rodzice. Wyjechaliśmy z Kijowa, możliwe, że tam już nigdy nie wrócimy - mówiła na antenie Dwójki Sofija Andruchowycz, ukraińska pisarka i tłumaczka, laureatka wielu nagród, m.in. Książki Roku BBC oraz nagrody literackiej im. Josepha Conrada.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

Jan Sebastian Bach we współpracy z artystami

- Jak się zajrzy na jeden z najpopularniejszych serwisów filmowych, to tam Bach jest wymieniany jako kompozytor muzyki filmowej. Ma 243 wpisy - do tylu filmów skomponował muzykę. Jest tam też kategoria "często pracuję z" i mamy wszystkich wielkich: Kubricka, Bergmana. Wydaje się, że to jest artysta, który pracował ze wszystkimi. W tym sensie nie wiemy, jakie jest oddziaływanie Bacha - smówił w Dwójce Piotr Borkowski, literaturoznawca i scenarzysta, autor poematu "W stronę Bacha".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka poezja Jan Sebastian Bach KULTURA

Ireneusz Kania: lubię języki o skomplikowanej strukturze

- Nie można powiedzieć, że języki są głupsze czy mądrzejsze. Każdy z nich próbuje jakoś opisywać świat, umożliwiać komunikację z innymi. Każdy z nich w swoim zakresie i na swoim obszarze, nie tylko geograficznym, ale i kulturowym, poniekąd tę rolę spełnia zadowalająco. A to, że jedne języki podobają mi się bardziej od innych, to chyba normalna ludzka rzecz - mówił w Dwójce Ireneusz Kania, tłumacz i poliglota.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz poezja Ireneusz Kania KULTURA literatura Dwójka

"Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?". Szymborska pyta

- Przejmującym przedmiotem Szymborskiej jest maleńki czarny notesik, w którym ona zapisywała pomysły na wiersze, metafory, rymy, tytuły – myślę, że od lat 60., sadząc z daty produkcji tego kalendarzyka i jej charakteru pisma. I kiedy już wykorzystała jakiś pomysł, to wykreślała. Wiele z tych fraz pozostało niewykreślonych, a są one niezwykłe, m.in. "Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?" - mówił w Dwójce Michał Rusinek z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja rocznica Dwójka wspomnienie

Virginia Woolf i chwile istnienia. W 140. rocznicę urodzin pisarki

- Virginia Woolf jako pisarka modernistyczna była niezwykle wrażliwa na przemiany w postrzeganiu czasu, jakie dokonały się na przełomie XIX i XX wieku z jednej strony za sprawą refleksji o charakterze filozoficznym, z drugiej - za sprawą postępu naukowego - mówił w radiowej Dwójce Juliusz Pielichowski, anglista, tłumacz, poeta i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf literatura Dwójka KULTURA rocznica

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Józef Mackiewicz literatura Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka komunizm wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 KULTURA Włodzimierz Bolecki