Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

"Leszek Kołakowski żegnał zmarłych, aby leczyć skaleczoną wspólnotę"

- Pod koniec życia Kołakowski napisał krótką książkę "Horror metaphisycus", którą uważał za swoje opus magnum. Tam zmagał się wprost z problemem nieśmiertelności duszy, choć nie pisał o Bogu. Uważał, że istnieje coś takiego jak "duch sensonośny" dający nam gwarancję, że nie przemijamy całkowicie - mówił na antenie Dwójki Zbigniew Mentzel.
Zobacz więcej na temat:  filozofia śmierć książki Leszek Kołakowski Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Hania Rani i Dobrawa Czocher: dwie wewnętrzne symfonie to obraz naszej muzyki

- Jest tu spora doza intymności, prywatności, ale jednocześnie to nawiązanie do naszych korzeni, tej klasycznej edukacji, inspiracji. Korzystamy tylko z fortepianu i wiolonczeli, tym razem multiplikujemy te muzyczne warstwy, intymny przekaz dzięki temu nabrał symfonicznego wyrazu - tak o płycie "Inner Symphonies", nagranej dla Deutsche Grammophon, mówiły na antenie Dwójki Hania Rani i Dobrawa Czocher.
Zobacz więcej na temat:  Deutsche Grammophon Dwójka Paweł Siwek fortepian

Dr Tomasz Makowski: Górecki kształtował wyobraźnię muzyczną wielu pokoleń

- Ten niezwykły zbiór to z jednej strony wypełnienie obowiązku wobec kultury, z drugiej podkreślenie, że twórczość tego kompozytora jest dla nas ważna. Jako dyrektor Biblioteki Narodowej, a także piśmiennik, czułem, że to jest coś, co się Henrykowi Mikołajowi Góreckiego należało - mówił dr Tomasz Makowski o archiwum kompozytora, przekazanym Bibliotece Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Łukasz Garbal: Wedlowie byli migrantami ekonomicznymi

- Ówczesna Warszawa przyciągała migrantów ekonomicznych. Wielu cukierników było pochodzenia niemieckiego czy szwajcarskiego, jak rodzina Blikle. W Berlinie wtedy zaczynał się kryzys, a Karl Wedel liczył na to, że będzie mógł robić lepsze interesy nad Wisłą. Tak też się stało - mówił w Dwójce Łukasz Garbal, autor książki "Wedlowie. Czekoladowe imperium".
Zobacz więcej na temat:  czekolada Jakub Kukla Warszawa KULTURA

16. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. W poszukiwaniu krańca świata

- Jeżeli byśmy chcieli podejść do tego encyklopedycznie, Ultima Thule oznacza najdalszy kraniec świata, który znajduje się przynajmniej za jednym morzem lub oceanem. Co ciekawe, współcześni geografowie do tej pory spierają się o to, gdzie leży ów kraniec świata - mówiła w Dwójce Anna Misiek, koordynatorka trwających w Gdańsku 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.
Zobacz więcej na temat:  książki Gdańsk Jakub Kukla Dwójka książki dla dzieci KULTURA

Wręczono nagrody BohaterON. "Historia dobrze opowiedziana jest interesująca"

- Nagroda BohaterON ma zachęcać innych do podejmowania się realizacji projektów, które opowiedzą o historii Polski XX wieku – choć pięknej, to jednak trudnej. Abyśmy sami opowiadali naszą historię i by nikt tego nie robił za nas - mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii BohaterON Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Mariusz Pieśniewski Powstanie Warszawskie historia Polski

Nie żyje Krzysztof Kiersznowski. "Był cudo człowiekiem"

- Dla mnie był aktorem przede wszystkim niezwykle prawdziwym. Miał takie bezbłędne wyczucie naturalności, chyba nie spotkałem innego aktora o takiej wrażliwości na graną postać i na dialog. On nigdy nie zdecydował się, żeby powiedzieć coś, jeśli nie czuł, że to nie jest prawdziwe - wspominała Krzysztofa Kiersznowskiego na antenie Dwójki reżyserka Natalia Fijewska-Zdanowska. Popularny aktor zmarł w niedzielę (24.10) w wieku 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 aktorzy krzysztof kiersznowski Dwójka Krystyna Janda Tadeusz Chudecki Monika Pilch

Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku. "Skupiamy się na sztuce najnowszej"

- NOMUS to miejsce, które ma pokazywać to, co w sztuce dzieje się dziś i działo się dwadzieścia, trzydzieści lat temu. Cezurą chronologiczną są lata 80. w Gdańsku, bo ta sztuka lokalna jest dla nas wyjątkowo ważna - mówił w Dwójce prof. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także jeden z inicjatorów powstania Nowego Muzeum Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka Gdańsk Paweł Siwek KULTURA

Jarosław Szubrycht: Andrzej Zaucha był skazany na muzykę

- Andrzej Zaucha nie był w stanie przed muzyką uciec. Ale też nie bardzo próbował, bo jego ciocia opowiadała, że na zakupach czmychał do miejsca, gdzie znajdował się fortepian. Podkradał się do niego i próbował grać. Muzyka ciągnęła go od zawsze - mówił w Dwójce Jarosław Szubrycht, dziennikarz oraz autor biografii Andrzeja Zauchy "Życie, bierz mnie".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zaucha Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka muzyka współczesna Jazz soul

Stanisław Leszczyński: humor w muzyce to najtrudniejsza sprawa

- Wartością samą w sobie jest wejście w relacje z różnymi cudownymi ludźmi, to nie tylko pianiści. Czasami jest to przyjaźń, to są te baterie, które mnie ładują. 99 proc. tego, co ja mówię, to żart. Czasami ktoś się obraża, a są to zwłaszcza polscy artyści, gdyż często ich chwalę przez negację - mówił na antenie Dwójki Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Stanisław Leszczyński Dwójka Robert Mazurek

XVIII Konkurs Chopinowski. Podsumowanie finału

- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Dwójka KULTURA Róża Światczyńska Marcin Majchrowski Andrzej Sułek konkurs chopinowski

Konkurs Chopinowski. Kulisy werdyktu jurorów

- Po pierwszym rankingu okazało się, że doszło do bardzo nietypowego układu, jeśli chodzi o liczbę punktów. Trzech pianistów miało dosłownie identyczną punktację i jury bardzo długo debatowało nad tym, czy jest możliwe, żeby trzy osoby dostały ex aequo tę samą nagrodę, a byłaby to dosyć wysoka nagroda - relacjonował w "Poranku Dwójki" Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener konkurs chopinowski Monika Zając MUZYKA

Muzyka Wiary Muzyka Pokoju. W poszukiwaniu wspólnych kodów

- Ten festiwal jest poszukiwaniem uniwersalnych kodów, które tworzą komunikat, wysyłany przez człowieka w kierunku Istoty Najwyższej. I nieważne, jakiej religii ta kwestia dotyczy, bo to sygnał, który możemy ująć w kilku wyrazach: chcemy cię nazwać, chcemy, abyś nas usłyszał i wysłuchał. Nasz festiwal od początku próbuje opowiedzieć ten komunikat dźwiękami i nieoczywistą muzyką naszych czasów - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor Festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Miron Zajfert muzyka współczesna Dwójka Roch Siciński KULTURA