Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

"Większość wiedzy na temat III Rzeszy Polska zawdzięczała mjr. Żychoniowi"

- Jan Henryk Żychoń był rogatą duszą. Był krnąbrny, uparty, potrafił robić sobie wrogów. Prowadził dość ekstrawagancki tryb życia. Był niezależny finansowo dzięki temu, że ożenił się bogato, co pozwalało mu prowadzić życie na wysokiej stopie - mówił w Dwójce Andrzej Brzeziecki, autor książki "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Gdańsk wywiad II wojna światowa Monte Cassino Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Jazz.PL. Jacek Rodziewicz: nie uczestniczę w żadnym wyścigu

- Jestem w bardzo komfortowej sytuacji. Muzyka to moja ogromna pasja. Pracuję, gram, ćwiczę, komponuję i tak dalej, ale nie uczestniczę w żadnym wyścigu z nikim. Jestem właściwie kompletnie niezależną osobą, dzięki temu, że skończyłem studia konserwatorskie. I to jest wspaniałe - mówił w Dwójce Jacek Rodziewicz, który wystąpi wraz z zespołem w najbliższym koncercie z cyklu "Jazz.PL" (12.11).
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Dwójka koncert MUZYKA

"Styl Caravaggia jest przełomowy dla malarstwa nowożytnego"

- Caravaggio był na pewno człowiekiem bardzo wyrazistym i utalentowanym, jest uważany za artystę, który zapoczątkował nową epokę. Wypracowany przez niego styl jest odpowiedzią na manieryzm, jego sztuka została dobrze przyjęta - mówił na antenie Dwójki dr Artur Badach, kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka

"W baroku po raz pierwszy tak ważne stały się instrumenty"

- Nasz pomysł jest częścią czegoś, co robimy już od jakiegoś czasu, to znaczy prezentowania muzyki klasycznej w kontekstach mniej oczywistych. Czy to w knajpie, właśnie tak jak to będzie w Barze Studio, czy to na otwartym powietrzu na placu Defilad, w miejscach, w których inaczej odbiera się muzykę klasyczną niż w świątyniach typu filharmonia lub teatr - mówił w "Poranku Dwójki" o cyklu koncertów "Barok, Barok, Barok" Marcin Masecki.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Masecki koncert barok Jan Sebastian Bach Dwójka MUZYKA Paweł Siwek

Beata Sabała-Zielińska: ratownik TOPR nigdy nie powie: "głupi turysta"

- Jeśli spojrzymy na statystyki TOPR, to rocznie w Tatry wychodzi blisko 4 mln ludzi, więc trudno spodziewać się, żeby wszyscy byli doskonale przygotowani. Natomiast ratownicy nigdy nie oceniają tych, których ratują - mówiła w "Poranku Dwójki" Beata Sabała-Zielińska, dziennikarka, autorka książki "TOPR 2. Nie każdy wróci".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Tatry TOPR ratownik górski KULTURA góry

Lilianna Stawarz: wszystko jest grą [ZOBACZ WIDEO]

- Wystawiliśmy dużo oper i wielu artystów u nas debiutowało. Zależało nam, żeby wprowadzić młodych adeptów sztuki barokowej do naszych działań - mówiła o Festiwalu Dramma per Musica Lilianna Stawarz, klawesynistka, kameralistka, dyrygentka, jurorka wielu "Płytowych Trybunałów Dwójki", także pedagog Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego. 
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz Dwójka opera

K. Lada o pracy w najlepszych teatrach operowych Europy

- To są ludzie, którzy już nie tylko śpiewają na proscenium przodem do dyrygenta, ale mają także bardzo dużo do zaoferowania, jak chodzi o grę aktorską. Poza tym są bardzo krytyczni w stosunku do rzeczywistości, potrafią skomentować to, co się dzieje w naszym procesie kreacji, czytają gazety i potrafią wypowiedzieć się na bieżące tematy - mówił w Dwójce reżyser operowy.
Zobacz więcej na temat:  opera Bazylea Claudio Monteverdi premiera Dwójka MUZYKA

Maciej Wojtyszko przed premierą słuchowiska "Żona"

- Historię Liny Prokofiev poznałem dzięki Elżbiecie Starosteckiej. Spotkaliśmy się kiedyś, dostałem książkę na ten temat i tak ziarno zostało zasiane. Słuchacz zrozumie, po co powstała ta sztuka, tam jest ogromna amplituda stanów emocjonalnych bohaterki - mówił Maciej Wojtyszko o słuchowisku pt. "Żona", którego bohaterką jest Lina Prokofiev, wdowa po słynnym rosyjskim kompozytorze. Premiera na antenie Dwójki w niedzielę (7.11) o godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Maciej Wojtyszko

Andrzej Boreyko: 120 lat to bardzo dobry wiek dla orkiestry symfonicznej

- Mało jest na świecie orkiestr, które są starsze. Większość tych znanych zespołów nie ma aż tak głębokiej historii. Na przykład Filharmonia Petersburska, słynna orkiestra Mrawińskiego, w tym samym sezonie świętuje dopiero swoje stulecie - mówił w radiowej Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, obchodzącej jubileusz 120-lecia.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia narodowa Jakub Kukla Andrzej Boreyko jubileusz Dwójka MUZYKA

Agata Tuszyńska: z czasem strata dojrzewa

- Nie braliśmy pod uwagę tego, że możemy nagle obudzić się ze śmiertelnym wyrokiem. Nie wiedzieliśmy na początku, jak się do tego ustosunkować, jak skonfrontować się z taką rzeczywistością - gościem "Rozmów po zmroku" była Agata Tuszyńska, autorka książki "Ćwiczenia z utraty", która po kilkunastu latach od śmierci męża dopisała do książki nowe akapity.
Zobacz więcej na temat:  Agata Tuszyńska Dwójka Jakub Kukla śmierć choroba

Jakub Jakowicz: muzyka nowa często najlepiej smakuje w otoczeniu rzeczy znanych

- Myślę, że to jest dobry zabieg, żeby słuchacza wciągać w nieznane utwory, jeśli są one w towarzystwie muzyki bardziej przystępnej dla ucha - mówił w Programie 2 Polskiego Radia ceniony skrzypek, który wystąpi w czwartek (4.11) w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w koncercie finałowym 2. Festiwalu Muzyki Kameralnej "Salon jesienny".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna skrzypce Jakub Kukla Dwójka koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Stanisław Skrowaczewski MUZYKA

"Prof. Henryk Samsonowicz był człowiekiem wielowymiarowym"

- Miał duży dystans do otaczającej go rzeczywistości. Nie nazwałbym go jednak "oazą spokoju". Może dlatego, że miał bardzo duży temperament. Czuło się to na przykład w sposobie prowadzenia przez niego wykładów. Nigdy nie robił tego w sposób monotonny - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Myśliwski, wychowanek prof. Henryka Samsonowicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Samsonowicz wspomnienie Wacław Holewiński Dwójka odeszli 2021