Polskie Radio
Section05

Dwójka

Zawód: śpiewak operowy. Z czym muszą mierzyć się artyści?

- Wiedziałam, że jest to zawód ciężki, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo - przyznała w Dwójce Anna Dębowska. W swojej książce "Śpiewacy eksportowi" przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów. W Programie 2 Polskiego Radia opowiedziała m.in. o tym, z czym muszą się mierzyć i jakich wyborów dokonywać.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także śpiew Monika Zając książki literatura Anna Dębowska

Henryk Arctowski i biografia, która zaczęła się od Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie

- Kiedy zaczynałyśmy zajmować się Henrykiem Arctowskim, miałyśmy jedynie garść artykułów popularnonaukowych. Zastanawiałyśmy się od czego zacząć historię o człowieku, o którym tak naprawdę mało się wie. Katarzyna odwiedziła archiwum Polskiej Akademii Nauk i tam był zbiór listów, dokumentacji i fotografii związanych z badaniami Arctowskiego - mówiła w Dwójce Dagmara Bożek, współautorka książki "Henryk Arctowski. W świecie myśli".
Zobacz więcej na temat:  biografia Jakub Kukla odkrywcy Zobacz także Antarktyda Katarzyna Dąbkowska Dagmara Bożek

Od czasu wojny na Ukrainie podwoiła się liczba Romów w Polsce. Pomaga im fundacja W Stronę Dialogu

- Romowie uczestniczą w wojnie na Ukrainie i codziennie dowiadujemy się o kolejnej osobie, która została powołana na front - powiedziała Dwójce Ewelina Bosak z fundacji W Stronę Dialogu. Jan Kanty Zienko wybrał się na Podkarpacie, gdzie rozmawiał z osobami niosącymi pomoc Romom uciekającym z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Przemyśl wojna na Ukrainie Jan Kanty Zienko Romowie pomoc Zobacz także

Eustachy Rylski: nie jestem w stanie nauczyć się czegoś, co mnie nie interesuje

- Każdy człowiek łatwiej się uczy tego, co go interesuje. Jednak większość, przynajmniej w miarę sprawnych intelektualnie ludzi, potrafi się nauczyć tego, co ich nie interesuje. Ja właściwie tak nie umiem - mówił w archiwalnych wspomnieniach pisarz, dramaturg i scenarzysta Eustachy Rylski, który 18 listopada skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Eustachy Rylski Anna Sieradzan literatura jubileusz KULTURA Zobacz także

Sebastian Barry - nagradzany pisarz, który nagłaśnia problemy młodych literatów

- Znakomity irlandzki poeta Patrick Kavanagh powiedział: Nie chcą, żeby pisarze mówili o pieniądzach, ponieważ nie chcą im płacić. Uczyniłem więc z tego swoje zadanie, ponieważ w Irlandii młodzi pisarze wciąż żyją za grosze - mówił w Dwójce Sebastian Barry, prozaik, dramatopisarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Sebastian Barry literatura Zobacz także KULTURA Irlandia festiwal conrada

Mercedes Sosa w operze w Buenos Aires

W lutym 1982 roku, tuż przed upadkiem junty wojskowej rządzącej Argentyną, Mercedes Sosa powróciła do ojczyzny i dała dwa koncerty w operze w Buenos Aires. Dwanaście lat później ukazała się płyta dokumentująca tamte występy, zaś w listopadzie 2001 roku "La Negra" ponownie koncertowała w tym samym miejscu, w przeddzień 20. rocznicy wieczorów, które przeszły do historii Argentyny. W audycji słuchaliśmy fragmentów tego fenomenalnego występu sprzed 23 lat.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Matwiejczuk MUZYKA muzyka współczesna Buenos Aires

Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025

"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Biennale w Wenecji architektura SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska Zobacz także