Polskie Radio
Section05

ekologia

Strefa Czystego Transportu. "Efekty będzie widać i czuć"

- Emisyjność 25. letniego diesla jest kilkadziesiąt razy wyższa niż tego nowoczesnego. Usunięcie z ulic kilku procent pojazdów, "kopciuchów" na czterech kołach, doprowadzi do tego, że znacząco poprawi nam się jakość powietrza, to, czym oddychamy w miastach - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Antysmogowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Warszawa samochody samochód strefa czystego transportu

POLSKIE RADIO 24 Nie daj się oszukać. Prawdziwa eko żywność ma certyfikat UE

- Niektórzy producenci twierdzą, że mają własne, nadane przez siebie certyfikaty. Chcą przyciągnąć klientów być może podążających za ekologiczną modą. Ale nie ma czegoś takiego jak certyfikat prywatny danego producenta. Tu wszystko jest wystandaryzowane, a cały proces kończy się nadaniem unijnego certyfikatu, również w postaci symbolu euro liścia - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Wioletta Frontczak z przedsiębiorstwa Eko na Maksa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo żywność jedzenie

Roślinność przy drogach. Jak wpływa na nasze bezpieczeństwo?

W Polskim Radiu Kierowców rozmawialiśmy o zieleni - nie tylko tej miejskiej, ale również poza miejskiej, występujących w pasie drogowym lub przy drogach. Jak roślinność wpływa na nasze bezpieczeństwo? Czu może utrudniać bezpieczeństwo na drodze? 
Zobacz więcej na temat:  radio kierowców online Radio kierowców Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo na drodze rośliny drzewa kierowcy środowisko GDDKiA Robert Kilen

Hyalomma "monster tick" już dotarły do Polski. Jak się chronić przed gigantycznymi kleszczami?

W kolejnym odcinku cotygodniowej audycji "Górska o Klimacie" była mowa nie tylko o kleszczach gigantach, ale też o innych pajęczakach spotykanych na łąkach lub w lesie. Jak się przed nimi uchronić i co powinniśmy o nich wiedzieć, mówiła gościni Pauliny Górskiej, prof. Anna Bajer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Górska kleszcze przyroda natura zdrowie

Wyspa Wielkanocna i "ekosamobójstwo"? Niekoniecznie

Gdy w 1722 roku do brzegów Rapa Nui, którą nazwali Wyspą Wielkanocną, przybyli Europejczycy, ten jeden z najbardziej izolowanych skrawków lądu zamieszkiwało zaledwie kilka tysięcy ludzi. Dotąd uważano, że niewielka liczba mieszkańców była efektem upadku cywilizacji spowodowanego przez nadmierny rozrost populacji i niezrównoważone wykorzystanie zasobów wyspy. Nowe badania podważają tezę o "ekobójstwie" popełnionym przez ludność Wyspy Wielkanocnej.
Zobacz więcej na temat:  Wyspa Wielkanocna odkrycia i ciekawostki NAUKA

"Ryzykujemy konflikty społeczne". Kontrowersje wokół unijnej dyrektywy o odnowie zasobów naturalnych

- To nie jest tak, że organizacje ekologiczne reprezentują całe społeczeństwo. Reprezentują tę część, która przykłada dużą uwagę do ochrony przyrody. Milcząca większość pozostaje bierna. Przełamuje się, gdy następuje punkt krytyczny. Wtedy dochodzi np. do protestów rolników - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Zając z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.  
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska Unia Europejska

POLSKIE RADIO 24 Co dalej z Zielonym Ładem? "Może doprowadzić do buntu"

Zielony Ład realnie nie przekłada się na cele klimatyczne, za to wyraźnie godzi w europejskie gospodarki, zwłaszcza w ich konkurencyjność - zgodnie ocenili eksperci w Polskim Radiu 24. Na ten temat rozmawiali: główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski, radca prawny Paweł Pelc oraz członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Binkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska Europejski Zielony Ład Unia Europejska społeczeństwo energetyka GOSPODARKA ochrona środowiska emisja co2 zanieczyszczenie powietrza przemysł elektromobilność

Muszla klozetowa jako metafora cywilizacji

„Staliśmy się narcyzami zagrzebanymi w miastach, którzy patrzą na swoje ekrany, widzą w nich własne odbicia i są przekonani, że niczego więcej nie ma. Tymczasem gdzieś na zewnątrz pada kolejny las, topią się pokrywy lodowe, giną koralowce, proces wymierania nabiera tempa, a my, niepomni tego, co się dzieje, piszemy listy miłosne skierowane do nas samych” Cykl ZIELONA DWÓJKA rozpoczynamy od rozmowy o książce brytyjskiego pisarza, byłego aktywisty ekologicznego Paula Kingsortha „Wyznania otrzeźwiałego ekologa”.  O dylematach współczesnego ruchu ekologicznego, ślepej uliczce zrównoważonego rozwoju, silnej reakcji emocjonalnej na dziką naturę i wycofaniu jako najwyższym stadium działania rozmawiam z Danielem Petryczkiewiczem, fotografem, dziennikarzem, ekologiem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka klimat Katarzyna Nowak Daniel Petryczkiewicz

Nowość w radiowej Trójce – audycja o działaniach na rzecz klimatu

"Górska o Klimacie" – to kolejna propozycja radiowej Trójki. Uzupełniając ofertę programów dotyczących zagadnień świata natury ("Księstwo Ptaków", "Królestwo Roślin"), Program 3 wprowadza audycję związaną z działaniami dla klimatu. "Górska o Klimacie" w każdy poniedziałek o godz.12.00, potem na stronie stacji i na https://podcasty.polskieradio.pl/antena/trojka.
Zobacz więcej na temat:  Paulina Górska natura klimat Trójka