Polskie Radio
Section05
ekologia

Auta elektryczne "na granicy opłacalności". Ekspert ocenia perspektywy rynku

- Posiadanie dzisiaj samochodu elektrycznego w mieście jest na granicy opłacalności. Uwzględniając koszty napraw może się opłacać, ale trzeba to dokładnie policzyć. To nie jest już tak, że zamienimy samochód i będziemy co miesiąc oszczędzać - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 samochody elektryczne ekologia nowe technologie Marcin Pośpiech GOSPODARKA

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym [SŁUCHAJ TERAZ]

Wielkopolski Park Narodowy to 18 obszarów ochrony ścisłej, niepowtarzalny polodowcowy krajobraz, nazwany przez jego twórcę, prof. Adama Wodziczkę, "prawdziwym muzeum form polodowcowych i żywym muzeum przyrody". Na miejscu jest Patryk Bedliński. Zapraszamy na słuchania audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  natura ekologia parki narodowe Patryk Bedliński Wielkopolski Park Narodowy Poznań

Zanikanie mokradeł. "To, co pod spodem" - reportaż Bartosza Panka

Fascynacja torfowiskami zaczyna się od trudnej do nazwania emocji - napięcia wywołanego ni to ziemskim, ni to niebiańskim charakterem mokradeł. Czasem wynika ze świadomości ich zanikania. Na terytorium Polski osuszono 85 procent takich terenów. W Niemczech trwale pozbawionych wody jest prawie 98 procent mokradeł.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Panek reportaż reportaż w Jedynce ekologia mokradła torfowisko pr poleca

Moda cyrkularna i modowy upcykling. Monika Surowiec - prekursorka dobrych praktyk modowych

Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce. Swoje projekty miała okazję zaprezentować na New European Bauhaus w Brukseli, gdzie znalazła się w grupie wybranych 16 projektantów. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrych praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie - opowiada projektantka w Czwórce. - Dla mnie to niesamowite wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński moda moda cyrkularna ekologia zrównoważona moda

Betonoza w miastach. Dlaczego zieleń przegrywa z betonem?

Zastępowanie zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Przykładem może być tzw. rewitalizacja rynków w Skierniewicach, Krzeszowicach czy we Włocławku, gdzie usunięto zieleń właśnie na rzecz betonu.
Zobacz więcej na temat:  ekologia miasto architektura środowisko susza aglomeracja zmiany klimatyczne pogoda woda rośliny drzewa Sława Bieńczycka

Drugie życie przedmiotów z odzysku. Nowy trend nie tylko w internecie

W trosce o domowy budżet i o dobro planety ludzie coraz częściej odchodzą od kupowania nowych rzeczy na rzecz tych z odzysku. W internecie powstaje coraz więcej serwisów, dzięki którym za darmo można wejść w posiadanie nie tylko używanych ciuchów czy mebli, ale nawet całkiem dobrej przyczepy kempingowej.
Zobacz więcej na temat:  ekologia trendy zero waste Trójka Rober Grzędowicz Martyna Masztalerz Filip Piotrowski

POLSKIE RADIO 24 Małże w służbie warszawskiej kranówki. Mają jedno zadanie

W Wodociągach Warszawskich pracują małże, które testują jakość wody z Wisły. - Te organizmy są bardzo wrażliwe na toksyny, reagują na nie zamknięciem muszli. Dopóki się nie zamkną, woda nie zawiera substancji toksycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płatek, zastępca dyrektora Pionu Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie woda ekologia wodociągi warszawskie wodociągi