Polskie Radio
Section05

ekologia

Mierząc się z nadmiarem. Freeshop - oddaj nadmiar, weź to, co ci potrzebne

W naszych domach często mierzymy się z nadmiarem - w schowkach i szufladkach trzymamy rzeczy dobre, nowe, ale zupełnie nam niepotrzebne. Warto się ich pozbyć, ale nie wyrzucać. Jak to zrobić? - można zanieść do freeshopu - "sklepu" który takie rzeczy przyjmie i wystawi na swoich półkach - by ktoś komu się przydadzą, zabrał je za darmo.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe ubrania zero waste upcykling

NRL - unijny dokument w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych

17 czerwca 2024 roku przegłosowano, a 24 czerwca opublikowano Nature Restoration Law (NRL), czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które zobowiązuje do "długoterminowej i trwałej odbudowy różnorodnych biologicznie i odpornych ekosystemów na terenach lądowych i morskich państw członkowskich poprzez odbudowę zdegradowanych ekosystemów".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Nowak natura Parlament Europejski rozporządzenie Rada Europy Dwójka

Latać tanio czy ekologicznie? Będziemy mieć wybór, ale czy tego chcemy?

Flight Emissions Label to program, który ma pomóc pasażerom w wyborze przewoźnika bardziej eko. Program powstał na zlecenie Komisji Europejskiej i zacznie działać od lipca. Ma obejmować przewoźników latających po Unii Europejskiej lub z niej wylatujących. Pytanie brzmi: czy rzeczywiście pasażerowie zwracają uwagę na to, który przewoźnik jest bardziej eko, jeśli "zielone latanie" jest wyraźnie droższe?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże samolot greenwashing ekościema Komisja Europejska Józef Niewiarowski Robert Grzędowski Greenpeace Trójka Zobacz także

Morze Bałtyckie zanieczyszczone plastikiem. Niebezpieczne sieci widma

W Morzu Bałtyckim jest coraz więcej mikroplastiku. Pojawiają się w nim m.in. sieci widma, które często stają się śmiertelną pułapką dla różnych zwierząt, niebędących w stanie wyplątać się z nich. - Plastik to nasz "genialny" wynalazek. To tylko my jesteśmy temu winni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Morze Bałtyckie plastik zwierzęta Iwona Pawliczka Zobacz także

Od lipca 2025 roku miasta muszą dostosować się do zmian klimatu

- Miasta z powodu dużego zagęszczenia ludności, mają ogromne problemy z powodu zmian klimatu, dlatego samorządy powinny je dostosować do tych nadchodzących, coraz bardziej negatywnych zjawisk -  powiedziała prof. Anna Januchta-Szostak ekspertka w dziedzinie gospodarki wodnej z Politechniki Poznańskiej w audycji Zmiana klimatu.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zmiany klimatyczne ochrona przyrody emisja co2 zieleń miejska Patryk Michalski betonoza